Kara aresztu sposobem na nieuczciwych handlarzy?
Nielegalni handlarze uliczni - którzy niejednokrotnie utrudniają ruch lub postój pojazdów oraz blokują chodniki dla pieszych - mogą wkrótce trafić do aresztu.
Do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu trafił wczoraj projekt nowelizujący przepisy kodeksu wykroczeń. Przygotowana przez komisję „Przyjazne Państwo" nowela ma na celu dostarczenie Policji czy Straży Miejskiej skutecznego narzędzia do walki z nieuczciwymi handlarzami.
Prowadzenie tego typu „działalności" ujemnie wpływa na wizerunek miasta i jest uciążliwe dla otoczenia. Jeżeli doprowadzi do utrudniania ruchu na drodze, zajmowania drogi publicznej lub pasa drogowego to funkcjonariusz może wlepić „oszustowi" mandat w wysokości do 500 złotych. Według danych Straży Miejskiej i Policji - jak czytamy w uzasadnieniu proponowanych zmian - działanie takie nie odstrasza nieuczciwych handlarzy i jest wysoce nieskuteczne. „Grzywna nawet w maksymalnej kwocie 500 złotych, jest traktowana przez handlarzy ulicznych jako koszt prowadzonej działalności" - uzasadnia konieczność zmiany prawa komisja „Przyjazne Państwo". Najwyższy mandat - w sytuacji, gdy osoby te nie odprowadzają podatków - jest kwotą symboliczną. „Ponadto jej przymusowa egzekucja jest również wysoce nieskuteczna" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
Wobec takiego stanu rzeczy kodeks wykroczeń zostanie uzupełniony o następujący zapis: „Kto handluje utrudniając ruch lub postój pojazdów lub ruch pieszych poza miejscami do tego wyznaczonymi przez właściciela, użytkownika lub zarządcę terenu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny." Dodatkowo ustawodawca wręcza w ręce funkcjonariuszy prawa narzędzie typowo prewencyjne, umożliwiające orzekanie przepadku towarów proponowanych do sprzedaży. Zastrzeżono jednak, że zajęcie towaru nie będzie dotyczyło niewielkiej ilości artykułów spożywczych, które prezentują znikomą wartość rynkową, jak jagody czy grzyby.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?