Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków

Tańsze bilety komunikacyjne, do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne, zniżki na wycieczki turystyczne i wakacje. To wszystko dzięki Karcie Dużej Rodziny dedykowanej rodzinom wielodzietnym. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Posiadacze karty mogą korzystać ze zniżek m.in. na:

 • przejazdy komunikacją publiczną,
 • zakupy w wybranych sklepach,
 • korzystanie z obiektów sportowych,
 • wycieczki turystyczne,
 • wejściówki do muzeów,
 • udział w wydarzeniach kulturalnych.

Kto może skorzystać z Karty Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne z co najmniej 3 dzieci. Przy wydawaniu karty nie ma znaczenia kryterium dochodowe. Karta jest bezpłatna i otrzymuje ją każdy członek rodziny.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny

Z karty może korzystać każdy samodzielnie, a niekoniecznie cała rodzina razem. Skąd wiadomo, gdzie można liczyć na zniżkę? Takie miejsca rozpoznasz po znaku Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny. Aby skorzystać ze zniżki należy po prostu pokazać kartę.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek aktualizowana jest na bieżąco na stronie www.rodzina.gov.pl.

Jak długo można korzystać ze zniżek

Rodzice mogą korzystać z kart dożywotnio, dzieci - do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.

Jak otrzymać Kartę

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w swojej gminie. Taki wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny. Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Już można składać wnioski

Wnioski przyjmowane są od 16 kwietnia. Do tej pory złożono ich już prawie 20 tys. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu.

Karta lokalna a ogólnopolska

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny nie anuluje zniżek wynikających z karty lokalnej. Dzięki niej można korzystać ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko gminy.

Źródło: Premier.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

magda

8.7.2014 20:1:52

Re: Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków

a samotne matki z dwojgiem dzieci ? też sa rodziną "wielodzietną" - na jedną osobę dorosłą przypada dwoje dzieci, jest ciężko i logistycznie i finansowo, a panstwo wspiera dzieciorobów...

poszkodowana?

8.7.2014 15:39:41

Re: Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków

a co z osobami które wychowały już 3 dzieci i iuż one założyły rodziny my nie mamy zniżki na przejazdy czy to sprawiedliwe

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.1.2019

  Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...

  Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej (...)

 • 9.6.2014

  Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

  Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów (...)

 • 19.6.2018

  Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny

  Rozmaite wydatki można znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również w wersji elektronicznej.

 • 3.5.2017

  Zmiany w rejestrach publicznych

  Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza (...)

 • 15.1.2018

  Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?

  Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie (...)