e-prawnik.pl Porady prawne

Stosunek pracy

Spory pracownicze

Grupowa organizacja pracy

Zbiorowe prawo pracy

Kiedy związkowcy pójdą na kompromis?

30.1.2009

Najtrudniejszą częścią pakietu działań, które mogłyby pomóc firmom w zmaganiach z kryzysem gospodarczym, okazało się jak zwykle prawo pracy. PKPP Lewiatan i inni pracodawcy wysunęli postulaty, których celem jest przede wszystkim utrzymanie zatrudnienia.

Naszym zdaniem najważniejszymi instrumentami, które w obecnej sytuacji mogłyby powstrzymywać przedsiębiorców przed cięciami kosztów poprzez zwolnienia pracowników, są dwunastomiesięczne okresy rozliczeniowe oraz konta czasu pracy. Pozwoliłyby one elastycznie reagować na sytuację rynkową i w praktyce utrzymać poziom zatrudnienia, a w najgorszym przypadku ograniczyć skalę zwolnień. 

Niestety, związki zawodowe mają odmienny punkt widzenia. Liderzy związkowi nie chcą wyrazić zgody na te rozwiązania bez całościowego spojrzenia na przepisy o czasie pracy oraz na inne elementy prawa pracy. Oczywiście, zawsze jest lepiej szukać systemowych rozwiązań, ale dziś trzeba brać pod uwagę czynnik czasu. Nie ma szans na wypracowanie i uchwalenie systemowych rozwiązań do końca I kwartału. W tej sytuacji propozycje związkowców są marną alternatywą dla prawdopodobnej fali zwolnień grupowych.

Na środowym posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej Prezydent Henryka Bochniarz zaproponowała jeszcze spotkanie autonomiczne w gronie szefów organizacji reprezentowanych w Komisji Trójstronnej. Jeśli i te rozmowy nie przyniosą kompromisu, kolejny raz okaże się, że związkowcy nie doceniają zagrożenia i wolą uparcie trwać przy swoim. A przecież firmy, które przeżywają trudności już dziś, nie będą czekać.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 29 stycznia 2009 r. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ