Kolejne zmiany w prawie zamówień publicznych. Będzie lepiej?

Sejm przegłosował nowelizację prawa o zamówieniach publicznych na cele obronne. Wprowadza ona regulacje zawarte w dyrektywie unijnej, która ujednolica w całej Unii zasady przeprowadzania przetargów na np. amunicję czy broń.

Celem nowelizacji jest przedstawienie wytycznych, według których będą przeprowadzane przetargi na zamówienia publiczne związane z obronnością kraju. Unijna dyrektywa narzuca na państwa członkowskie m.in. przymus zatrudniania osób koordynujących wykonywane prace czy rozpisywanie przetargów na prace podwykonawcze, które dotyczyłyby małych i średnich przedsiębiorstw.

Prócz broni i amunicji, zamówienia dotyczyć będą również materiałów oraz robót budowlanych w newralgicznych dla obrony miejscach. Dzięki dostosowaniu polskiego prawa do unijnego, zamówienia będą odbywać się na tych samych zasadach w całej wspólnocie.

Porady prawne

Uchwała reguluje również sankcje, którymi karani będą nierzetelni wykonawcy zamówień publicznych w kwestii obrony. Za niewykonywanie umówionych zleceń nakładane będą na nich kary finansowe. Komisja Europejska możne również pozwać przed Trybunał Unii Europejskiej wykonawcę, który nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Projekt przygotowany przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych trafił do komisji gospodarki w czerwcu. Wtedy to komisja skierowała go do podkomisji, która po nieznacznych poprawkach zatwierdziła ją w sierpniu. Komisja gospodarki po przywróceniu do pierwotnego stanu jednej z poprawek podkomisji przesłała uchwałę do Sejmu.

W piątkowym głosowaniu nad nowelizacją wzięło udział 434 posłów. Za przyjęciem projektu głosowało 245 posłów, od głosu wstrzymało się 52 a 136 było przeciwnych uchwale.

(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika