Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE

Komisja Europejska pozwała 5.06.2008 r. Polskę do ETS za opóźnienia w przyjmowaniu unijnych przepisów z 2003 roku, które mają zliberalizować rynek elektryczności. KE potwierdziła w ten sposób swoją determinację w doprowadzeniu do liberalizacji rynku gazu i elektryczności UE, która miała nastąpić w połowie zeszłego roku. KE zarzuca Polsce niewłaściwą transpozycję dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej.
"KE kontynuuje działania mające na celu sprawdzenie prawidłowości transpozycji do prawa krajowego dyrektyw dotyczących energii elektrycznej i gazu w celu osiągnięcia rzeczywiście konkurencyjnego rynku energii w Europie" - głosi oficjalny komunikat.

Porady prawne

KE stoi na stanowisku, że "tylko całkowite wdrożenie dwóch dyrektyw przez kraje członkowskie może pozwolić na wyłonienie wspólnego rynku gazu i energii elektrycznej". Liberalizacja ma zasadnicze znaczenie dla obniżenia cen energii, zwiększenia bezpieczeństwa dostaw oraz poprawy konkurencyjności na rynku - argumentuje KE.

Kłopoty z wdrożeniem dyrektyw (miało to nastąpić do 1 lipca 2004 roku) ma większość krajów UE. W czwartek do Trybunału pozwana została także Belgia, której KE zarzuca opóźnienia zarówno na rynku gazu, jak i energii elektrycznej. Miesiąc temu KE skierowała do Luksemburga skargi przeciwko Szwecji i Grecji, oraz wystosowała ostateczne ostrzeżenie pod adresem Węgier. Pozew za opóźnienia w przyjmowaniu unijnych przepisów liberalizujących rynek elektryczności jest trzecim, jaki KE wystosowała dziś przeciwko Polsce. Wcześniejsze dotyczyły niewdrożenia przepisów zapobiegających praniu brudnych pieniędzy, oraz utrudnianiu dostępu do rynku pracy Bułgarom i Rumunom.

Źródło: PAP, www.konsument.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika