Komisja Przyjazne Państwo ułatwi zatrudnianie osób niepełnosprawnych

21 kwietnia sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo" rozpatrywała propozycję zmierzającą do usunięcia barier administracyjnych w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi o art. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i wskazany w nim obowiązek uprzedniej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) przystosowania miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej.  

Obecnie zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku m.in. uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Taki zapis jest poważną barierą w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dokonuje też jaskrawego i niesprawiedliwego podziału na pracodawców, którzy nie zatrudniają osób niepełnosprawnych i wtedy są kontrolowani przez PIP na zwykłych zasadach. Oraz na pracodawców, którzy chcą zatrudnić osoby niepełnosprawne, ale najpierw muszą obowiązkowo zaprosić na kontrolę inspektorów PIP.

Sytuacja taka nie zachęca do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a tym samym prowadzi do zmniejszenia dramatycznie niskiego poziomu zatrudnienia tych osób na rynku pracy.

Propozycja przedstawiona jest ze wszech miar słuszna i zasługuje na pełne poparcie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, usuwa bowiem zbyteczne i szkodliwe bariery administracyjne na rynku pracy.
Kontrola pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne powinna odbywać się na takich samych zasadach jak pracodawców ich niezatrudniających. Argument, że ci pierwsi dostają dotacje na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych jest nieprzekonujący. Dotacje np. z funduszy UE dostaje bardzo wielu przedsiębiorców na bardzo różne cele. W żadnym jednak wypadku podstawą przyznania dotacji nie jest przecież np. uprzednia kontrola ze strony Najwyższej Izby Kontroli. Kontrola PIP powinna odbywać się według normalnej procedury.

Ponadto należy wskazać, że PIP tyko w bardzo ograniczonym zakresie jest w stanie dokonać rzetelnie takiej ewaluacji. Wciąż zdarza się wydawanie pozytywnej opinii dla miejsc pracy, które w rzeczywistości nie są zupełnie dopasowane do danego typu niepełnosprawności.

Propozycja ta została przez posłów bardzo dobrze przyjęta i będzie skierowana do właściwej komisji sejmowej.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
23 kwietnia 2009 r.

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika