Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Dłużnik ucieka przed komornikiem i nie oddaje pieniędzy? Zapłaci nawet pięć razy więcej niż teraz. Grzywna od sądu wzrośnie dziesięciokrotnie.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma pomóc osobom, które nie mogą odzyskać pieniędzy lub innej rzeczy, którą dłużnik powinien im przekazać. Kluczem do sukcesu mają być m.in. wyższe mandaty od komornika.

Resort sprawiedliwości zaznacza, że nie podnoszono ich od 15 lat. – W tym czasie zmieniła się sytuacja ekonomiczna i siła nabywcza pieniądza – podkreśla ministerstwo. Kary są zatem tak niskie, że dłużnik często woli zapłacić grzywnę niż np. informować komornika o przeprowadzce do innego miasta.

Przypominamy, że ściąganie pieniędzy z dłużnika rozpoczyna się od wysłania do niego informacji o wszczęciu egzekucji. Od tego czasu musi on powiadomić komornika o każdej zmianie miejsca pobytu, trwającej dłużej niż miesiąc. Jeśli tego nie zrobi, to naraża się na 500 zł kary. Po zmianach mandat wzrośnie do 2.000 zł.

Wyższe kary mają być również za przeszkadzanie komornikowi w pracy. Chodzi np. o sytuacje, gdy dłużnik lub inna osoba nie chcą wpuścić go do mieszkania. W takiej sytuacji komornik nie może oszacować wartości nieruchomości Teraz grozi za to 200 zł grzywny, po zmianach będzie to 1.000 zł. 

Większe kary spotkają też pracodawcę, który  – mimo nakazu – nie będzie przelewał części wypłaty dłużnika np. na konto wierzyciela. Tutaj mandat pójdzie w górę z 500 zł do 2.000 zł.

Jak mają wzrosnąć kary nakładane przez komorników?
1. za nieuzasadnioną odmowę wyjaśnień - z 500 zł do 2.000 zł;
2.
za brak informacji od dłużnika o zmianie miejsca pobytu - z 500 zł do 2.000 zł;
3. za przeszkadzanie czynnościom komornika - z 200 zł do 1.000 zł;
4. za nieprzekazanie przez pracodawcę części wynagrodzenia dłużnika np. wierzycielowi - z 500 zł do 2.000 zł.

Sąd ukarze, gdy dłużnik nie odda przedmiotu

Nie tylko pieniądze mogą podlegać egzekucji komorniczej. Zdarza się, że dłużnik musi oddać wierzycielowi pewien przedmiot, np. samochód.

Jeśli okaże się, że dłużnik ukrył auto i nie chce go z własnej woli przekazać, to sprawa trafia do sądu. Ten może nałożyć na niego grzywnę do 1.000 zł. Zasila ona budżet państwa. Sędzia wyznacza również termin, w którym dłużnik ma oddać przedmiot. Jeśli nie dostosuje się do wyroku, to czeka go kolejna kara. Łączna suma grzywien w jednej sprawie nie może przekraczać 100.000 zł.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że takie kary są za niskie. – Nie przystają one do dzisiejszych warunków i nie zapewniają skutecznej egzekucji – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Dlatego zaproponowano ich podniesienie. Za jednym razem sędzia będzie mógł nałożyć na dłużnika 10.000 zł grzywny. Łącznie będzie to nawet 1.000.000 zł.

Jak mają wzrosnąć kary nakładane przez sądy?
1
. Pojedyncza grzywna w egzekucji świadczeń niepieniężnych wzrośnie z 1.000 zł do 10.000 zł.
2. Suma grzywien w jednej sprawie wzrośnie ze 100.000 zł do 1.000.000 zł.

Tego jeszcze w naszym prawie nie było

Ministerstwo proponuje również jedną nowość, wzorowaną na romańskich systemach prawnych. Na podstawie nowych przepisów sędzia będzie mógł nakazać dłużnikowi, by zamiast płacić wspomnianą grzywnę na rzecz państwa, wpłacił określoną kwotę na konto wierzyciela.

Ile maksymalnie zapłaci dłużnik? Tego w projekcie nie określono wychodząc z założenia, że sąd sam określi stawkę za każdy dzień zwłoki. – Sędzia dokona oceny uwzględniając okoliczności konkretnego przypadku – czytamy w uzasadnieniu zmian.

Nowelizacja kodeksu przeszła już przez pierwsze czytanie w Sejmie. Dziś dokumentem zajmie się podkomisja do nowelizacji prawa cywilnego. Dokument ma wejść w życie po sześciu miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (19)

ewa britzen

9.5.2012 23:0:5

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Czesto niestety dluznicy nie chca oddawac pieniedzy z wlasnej incjatywy sa przymuszeni wyrokiem Sadu. Komornicy w tym przypadku sa jak najbardziej potrzebni.Nie wyobrazam sobie bym sama miala sledzic i tropic dluznika ,ktory liczy na przedawnienie.Jesli chodzi o mozliwosc odsiedzenia dlugu ,jestem za.Wiele ludzi postaralo by sie o te pieniadze.I jeszcze jedno ,czesto brakuje u dluznika dobrej woli, bo nawet grosza nie oddaja i to przez lata.Mowie tu o skromnych sumach ,chocby na raty po 50 zl.Nie, bo wzieli pieniadze ,roztwonili ,a potem jeszcze krzywde maja.

traper

8.11.2011 13:32:2

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Myślę że następną karą nałożoną na dłużnika będzie kara śmierci I to sprawę efektywnej pracy komornika wreszcie definitywnie załatwi. Posłom rozpoczętej nowej kadencji sejmu tę myśl daję pod rozwagę. Do dzieła panowie, do dzieła !!!

Zofia Wiecheć

8.11.2011 12:55:28

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Od 20 lat próbuję odzyskać kwote 90 tys. zł długu alimentaycyjnego od byłego męża. Komornik Rewir IV w Krakowie twierdzi, iż ściągalność jest bezskuteczna. Dłużnik pracował i pracuje. Pracodawca nie wypłacał części wynagrodzenia dłużnika - a Komornik, prowadzacy sprawę na pytanie dlaczego nie działa w tej sprawie sugerował aby złozyć pozew do sądu na pracodwacę. Pytanie od czego zatem był Komornik - czy tylko od wysłania do pracodawcy pisma o zajęciu wynagrodzenia i nic poza tym.

saf

24.9.2011 20:47:15

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Z kilkunastu lat prowadzenia firmy uzbierało mi się na ksiązkę pseudoraportów komorniczych i ich niby działania zakończonego umorzeniem. To kilkaset stron prozy science fiction. Na ok. siedmdziesią spraw komorniczych dotyczących nieapłaconych należności firmowych, jedna czy dwie były skuteczne. Wszystkie obciązały dodatkowo opłaty sądowe bo potrzebny wyrok. I koszty komornicze z których komornik skrupulatnie się rozliczy po powiedzmy roku. Nie liczcie na zadnych komorników. O ile sprawa nie dotyczy szpitala, Gminy i osób pracujących na stałych etatach, to itp. komornik Wam nic nie pomoże.

Aga

11.8.2011 21:1:29

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

a ja się cieszę z nadzieją, że egzekucja alimentów wreszcie będzie bardziej skuteczna - i ci, co pomagają ukrywać się mojemu dłużnikowi też poniosą wreszcie karę !

WIE-co -pisze

22.7.2011 16:11:58

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

komornik w pierwszej kolejności z otrzymanach pieniedzy potraca kasę dla SIEBIE. I to bardzo duzy procent. I tak jest w kazdej egzekucji, nawet jak zakład pracy regularnie przekazuje pieniadze na alimenty,a komornik tylko wypełnia przelew. Za takie wypełnienie przelewu bieże 20% od sumy i jeszcze potraca na koszt banku. I to właśnie ta PAZERNOŚĆ komorników jest największym problemem. Wierzyciel niejednokrotnie nie zobaczy swoich pieniedzy, ponieważ komornik zabrał swoją prowizję . Tak to wyglada.

zresperowany obyw

22.7.2011 11:39:53

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

PAŃSTWO WAMPIREM WŁASNEGO NARODU! IDZIEMY W DOBRYM KIERUNKU??? NASTĘPNE KROKI TO PEWNIE POWOŁANIE KOLEJNYCH STRAŻY PORZĄDKOWYCH, INSPEKCJI(MAMY DROGOWĄ,HANDLOWĄ, BUDOWLANĄ I INNE - MOŻE BY TAK POWOŁAĆ INSPEKCJĘ RUCHU PIESZYCH, OGLĄDALNOŚCI TV, POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO,SZKOLNĄ?) I INNYCH ZARAZ, KTÓRE SKUTECZNIE ZATRUWAJĄ ŻYCIE OBYWATELOM TEGO PIĘKNEGO KRAJU, A OHYDNEGO PAŃSTWA. NAWET ZA KOMUNĘ POD TYM WZGLĘDEM BYŁO LEPIEJ.

Edmund2000

21.7.2011 17:23:4

Komornik i alimenty.

Mam przyznane alimenty na córkę i od 6 lat Komornik,sąd,prokurator i MOPS tylko sobie koresponduja pomiedzy sobą a sprawa leży. Prokurator jest super. Stwierdził że jest to czyn niekaralny i tak wygląda Polskie Prawo.Szkoda pisać nawet bo się nogi w łokciach wyginają.

aga

21.7.2011 10:56:42

tak, tak biedni dłlużnicy. Litujcie się dalej nad nimi

tylko nikt nie pomyśli za co wierzyciel ma żyć? Dłużnik komuś nie oddał pieniędzy. Nie jedna firma zbankrutowała tylko dlatego, że kilku cwaniaków nie zapłaciło za towar czy usługę. Litujcie się dalej. a jak jesteście takimi specjalistami i społecznikami, to może ruszcie 4 litery i zróbcie coś dla tego kraju a nie tylko ozory strzępicie i zakładacie klub wzajemnej adoracji

Arek

21.7.2011 10:14:5

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

......za 100 zł.długu - miesiąc ciupy? Kogoś dobrze pogieło. Koszt utrzymania jednego więznia to 3700 zł. Więc pytam gdzie tu ligika- 100 zł. za 3700 zł.

PRAWOMAN

20.7.2011 22:18:39

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Lichwiarze,jesteście cudowni a Banki i komornicy,to b.....i,ZASADY WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO MOJĄ GŁĘBOKO W D...E.PRECZ!!! Z TAKIMI K.....I. POLSKĘ PRZEOBRAŻAJĄ W OBÓZ,JAKI OBÓZ? POSŁUCHAJCIE SWOICH DZIADKÓW,BABCIE,JUŻ JESTEŚMY NARODEM ZNIEWOLONYM.DLACZEGO NIE REAGUJEMY?!?,PÓKI MOŻNA.CZY NIE NARODZIŁ SIĘ W WAS JESZCZE DUCH PIŁSUDCZYKA?!?.DLACZEGO Z KOMUNĄ WALCZYLIŚCIE I MIELIŚCIE SIŁY A TERAZ WAM JEJ BRAK.NARODZIE!!!POWSTAŃ I WALCZ O SWOJE PRAWA,PRZYWILEJE,GDZIE JEST - BÓG,HONOR,OJCZYZNA.

wierzycielka

20.7.2011 22:7:5

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

co wy pieprzycie? lwia czesc dłuzników kpi sobie z komorników. Ja bym za długi do wiezenia wsadzala. Za kazde 100zł dlugu - miesiac ciupy. Od razu by kasa sie znalazła ~!!!!

Mike

20.7.2011 19:56:44

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

To nie jest dobre prawo. I tak komornicy byli nad władzą. Jak Bogowie. Teraz to juz klęska. No bo ten co faktycznie splajtował z powodów n.p państwowych ma tylko mieszkanie i pójdzie pod most. Do bogatego komornik nie pójdzie bo się będzie bał psów i adwokatów bogaczy. Więc co to za prawo co ma katować biednych a ochraniać bogatych To dobijanie biednych

WF

20.7.2011 18:4:15

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Kiedy komornik i cała reszta aparatu urzędniczego, będą płacić za łamanie prawa? I nie tylko w przypadku "rażącego" łamania prawa oraz nie tylko wtedy, gdy powstaje z tego jakaś szkoda materialna? Sam fakt łamania prawa przez funkcjonariuszy publicznych powinno być karane co najmniej mandatem. Bez żadnego pokrętnego "udawadniania" wystąpienia szkody. Kierowdca za przekroczenie prędkości czassem o raptem 10 km płaci mandat i żadnej szkody materialnej nikt mu przy tym nie musi udowadniać. Państwo lewego prawa.

bratek254

20.7.2011 17:31:52

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

A kiedy wreszcie jakiś przyzwoity komornik, zajmie się wreszcie egzekucją tego co w roku 1989 Ukradł polskim emerytom i obecnym emerytom, niejaki pan Leszek Balcerowicz? Ten pan na bezczelnego, ukradł nasze składki zusowskie, a teraz z wielkim poświęceniem broni funduszy OFFE. A dlaczego? Ano pewnie dlatego, że między innymi, on sam ma tam jakieś udziały. Więc jak widać z nieswojej kasy, potrafił bardzo sprytnie ukraść pieniądze, a swojej kasy, broni niczym lwica swoich młodych. No to kiedy ten komornik weźmie się wreszcie za Balcerowicza i jego długi wobec polskich emerytów? Bo czas na to najwyższy.

bajtek

20.7.2011 16:15:19

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

A może by tak wprowadzić zmianę w prawie polegającą na spłacie długów wg kolejności wpływu spraw, dłużnicy szybciej by wyszli z pętli zadłużenia tzn. i wilk byłby syty i owca cała. Ludzie nie musieli by uciekać w szarą strefę. Oczywiście nasz rząd nad tym rozwiązaniem nie pomyśli, bo zmniejszyły by się dochody komornika, który przy dużej ilości wierzycieli u jednego dłużnika pobiera niemałe kwoty związane z kosztami komorniczymi na spłatę już dłużnikowi nie starcza. Ten kraj to horror, uciekajcie.

zły

20.7.2011 15:49:40

Komornicy szybciej odzyskają pieniądze ?

Może to by było dobre rozwiązanie wobec tych, którzy mają z czego a nie spłacają swoich długów. Tyle ,że nasze społeczeństwo w większości przypadków nie ma z czego spłacać swoich wierzytelności i to za sprawą naszych "kochanych" polityków, których rządy doprowadziły do bankructwa już niejednego człowieka. Teraz ci sami politycy chcą, by naiwni, którzy im wierzyli zostali całkowitymi dziadami.

niewolnik

20.7.2011 15:31:2

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

Zawsze w głupim komentarzu musi być głupi komentarz. Może by tak najpierw policzyli krotność wzrostu płcy minimalnej, emerytury czy renty. Państwo prawa, karać karać i jeszcze raz karać. Ot dożyliśmy czasów kiedy własna ojczyzna jest psem swojego Narodu.

terrorysta

20.7.2011 14:14:26

Re: Komornicy szybciej odzyskają pieniądze

dluzik zaplaci wszystko co ma, puszcza go w skarpetach, a Panstwo PRAWA bedzie sie bogacic na jego nieszczesciu:) TO JEST WLASCIWA POMOC PANSTWA PRAWA JEGO OBYWAT...TFU, NIE MA JUZ OBYWATELI, SA JENO MIESZKANCY:) PODOBA MI SIE TEN TERROR PANSTWA NAD JEGO MIESZKANCAMI:)

Pokaż wszystkie komentarze (19)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY