Koniec negocjacji w sprawie poprawy warunków zatrudnienia dla pracowników pogotowia oraz ratownictwa medycznego...
Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność" zakończyły negocjacje w sprawie poprawy warunków zatrudnienia dla pracowników pogotowia oraz ratownictwa medycznego w Polsce. W wyniku podjętych ustaleń Krajowa Sekcja zobowiązała się do zawieszenia akcji protestacyjnej i do współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem współpracy jest zapewnienie należytego bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków w zakresie usług ratownictwa medycznego oraz warunków zatrudnienia ratowników medycznych na poziome przyjętym w Unii Europejskiej.
W trakcie rozmów przedstawiciele NSZZ „Solidarność", jak i Ministerstwa Zdrowia zgodzili się, że obecnie obowiązująca ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym wymaga zmiany.
Plan pracy Rządu na drugie półrocze 2008r. zakłada nowelizację tej ustawy.
Nad zmianami pracuje specjalny Zespół, w skład którego wchodzą między innymi eksperci z dziedziny medycyny ratunkowej, przedstawiciele związków zawodowych pracowników i pracodawców oraz przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń zawodowych. Jedną z propozycji zespołu jest zmiana mechanizmu podziału środków na ratownictwo medyczne między poszczególne województwa.
Minister Zdrowia przygotowała też projekt nowelizacji ustawy zmieniającej organizację nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz pielęgniarskiej. Zmiany będą pozwalały na udzielanie tych świadczeń przez placówki udzielające pomocy również w zakresie ratownictwa medycznego, umożliwiając pozyskanie dodatkowych środków.
- Wystąpiłam także do Ministra Finansów o zwiększenie środków na ratownictwo medyczne w kolejnym roku co najmniej do poziomu 1,7 mld zł - powiedziała Ewa Kopacz - Minister Zdrowia - dodatkowo poprosiłam też Ministra Rostowskiego o uruchomienie środków z rezerw celowych. Pieniądze te moglibyśmy jeszcze w tym roku przekazać wojewodom z przeznaczeniem na ratownictwo medyczne.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w systemie ratownictwa medycznego planowane są działania i inwestycje finansowane z funduszy europejskich na lata 2007 - 2013 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - Priorytet XIII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia). Planowane są m.in.:
a) | Zakup ok. 600 ambulansów ratunkowych |
b) | Modernizacja i wyposażenie w sprzęt medyczny szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym budowa lądowisk dla śmigłowców |
c) | Rozbudowa, remont i wyposażenie centrów urazowych |
d) | Budowa i Remont baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego |
Podczas negocjacji strony zadeklarowały pełną współpracę oraz dążenie do kompromisu w rozwiązywaniu wszelkich sporów dotyczących ratownictwa medycznego.
Źródło: www.mz.gov.pl, Jakub Gołąb
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?