Którzy przestępcy nie zostaną posłami?

Kandydaci, którzy siedzieli w więzieniu za branie łapówek, spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, kradzież czy zabójstwo, mogą zapomnieć o mandacie parlamentarzysty.

Wchodząca dziś w życie nowelizacja ordynacji wyborczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 212, poz. 1385) nie pozwoli kandydować do Sejmu i Senatu politykom, którzy mieli konflikt z prawem.

Dotyczy to jednak tylko osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, które jest ścigane z oskarżenia publicznego. Kolejnym warunkiem jest wymierzona kara. O mandat parlamentarzysty nie mogą się starać tylko te osoby, które skazano na karę pozbawienia wolności – również wtedy, gdy sąd zawiesił jej wykonanie.

Porady prawne

Ponadto mandatu nie dostaną politycy, którzy oszukali fiskusa i mają wyrok za umyślne przestępstwo skarbowe. Eliminuje to z grona kandydatów np. osoby celowo zatajające źródła dochodów i narażające skarb państwa na duże straty finansowe.

Zgodnie z nowym prawem każdy kandydat na posła czy senatora już na etapie rejestracji musi złożyć oświadczenie, że nie był skazany za wspomniane przestępstwa – jest to tzw. oświadczenie o posiadaniu prawa do wybieralności.

Następnie Okręgowa Komisja Wyborcza będzie występowała o informacje do Krajowego Rejestru Karnego. W ten sposób upewni się, czy takie oświadczenie jest prawdziwe. Gdy okaże się, że kandydat skłamał i był karany, to komisja odmówi jego rejestracji.

Kandydaci zostaną ponownie sprawdzani po ogłoszeniu wyników wyborów. Wszystkie komisje będą przekazywały do resortu sprawiedliwości dane wybranych posłów i senatorów.

Ministerstwo dostanie 14 dni na przesłanie marszałkowi Sejmu lub Senatu informacji o osobach, które za popełnione przestępstwa nie mogą zasiadać w parlamencie. Wówczas mandat zostanie im odebrany w trakcie kadencji.

Nowela ordynacji wyborczej nie rozwiązuje jednak problemu kandydatów, których skazano za przestępstwo ścigane
z oskarżenia prywatnego, czyli np. za pomówienie, zniesławienie lub pobicie. Takie osoby nadal mogą się starać
o mandat parlamentarzysty. Posłami i senatorami mogą zostać też osoby, które co prawda były skazane
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, ale sąd nie ukarał ich karą więzienia, a jedynie
grzywną.

Należy również wspomnieć, że na listę wyborczą zostanie wpisana osoba, której przestępstwo uległo zatarciu, czyli zostało wykreślone z Krajowego Rejestru Karnego.

Obowiązujące od dzisiaj przepisy będą stosowane już w czasie najbliższych wyborów do Sejmu i Senatu, które odbędą się na jesień 2011 roku.

Przedstawione zmiany są konsekwencją ubiegłorocznej zmiany konstytucji, do której wprowadzono zapis mówiący o tym, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie mogą kandydować do Sejmu i Senatu. Nowela umożliwia praktyczne zastosowania tego konstytucyjnego zapisu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • roland_topor 2013-02-10 17:16:36

    Mimo wszystko jest to jakiś krok do przodu w porównaniu z tym, co się działo w latach 90 zwłaszcza.

  • @ 2012-11-24 20:26:11

    Wcześniej sowita odprawa ze 100 tys. będzie i urlop płatny. To prawo jest i tak poronione,bo jak koleś się wstawi za kolesiem w Centralnym Rejestrze Skazanych to nie po 5 ale po 2 latach wyrok wymażą za dobre sprawowanie szybko na pisemny wniosek.Nie wierzę,że odsuną skazanych!!!!

  • Rocklin 2012-11-24 13:46:32

    No to jak zatajanie przychodów będzie wypad z Sejmu to wybory zaraz po nowelizacji powinny być


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika