Laptopy dla czwartoklasistów i nauczycieli

Założenia ustawy

Rząd wdraża kolejne rozwiązania, których celem jest wyrównywanie szans w dostępie do nowych technologii wykorzystywanych w procesie edukacji.

Inwestycja w przyszłość

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczymy w tym roku ze środków KPO ponad miliard zł. Zgodnie z założeniami ustawy, laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych. Jak zaznaczają autorzy projektu, program wyposażania w laptopy uczniów klas IV powinien zostać w szkołach na stałe. „Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt stał się stałym elementem polskiego systemu oświaty. W ostatnich latach dzięki działaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół trafił potężny zastrzyk nowych technologii, ten projekt to postawienie kropki nad i. Bardziej cyfrowa szkoła to także szansa na lepsze wejście młodych ludzi na rynek pracy, który wymaga dziś sprawnej obsługi komputera” – dodał minister Cieszyński.  

Porady prawne

W projekcie uwzględniono również mechanizm wnioskowania o sprzęt w przypadku różnic wynikających z rozbieżności między szacunkową a rzeczywistą liczbą uczniów w danej szkole. „Uczniowie przenoszą się z jednej placówki do drugiej, przeprowadzają się z rodzicami. Chcemy, żeby szkoły mogły wnioskować o sprzęt dla ucznia, który np. dołączył do danej szkoły już po tym, jak placówka zadeklarowała zapotrzebowanie” – wyjaśnił. 

- "Cieszę się, że mamy możliwość zaprezentowania poselskiego projektu, który trafi do polskich szkół. Realizujemy to, o czym młodzież dzisiaj marzy, na co liczą rodzice i nauczyciele. Metody nauczania ciągle się zmieniają, technologia ma coraz  większe znaczenie w życiu codziennym, a jej rola zwiększa się z każdym dniem. Dzisiaj, bez nowoczesnych technologii i urządzeń, praca z dziećmi i dla dzieci przestaje być możliwa" - podkreśliła rolę projektu przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka. 

Bon na laptopy dla nauczycieli

Ustawa przewiduje również możliwość przekazania nauczycielom szkół publicznych bonów o wartości 2500 zł brutto z przeznaczeniem na zakup laptopa. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. „W przypadku uczniów postawiliśmy na jednolity standard dla wszystkich w klasie, ale nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurę” – powiedział minister.

Ze względu na dostępność sprzętu bony będą przyznawane w turach, a kryteria kwalifikacji w kolejnych rozdaniach określać będzie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwsza partia trafi do nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia dla uczniów klas czwartych. Organ prowadzący szkołę lub placówkę będzie mógł złożyć wniosek o bon dla uprawnionego nauczyciela przez platformę, która zostanie udostępniona przez ministerstwo cyfryzacji. „Chcemy wykorzystać mechanizm podobny do tego, który zastosowaliśmy przy dofinansowaniu zakupów dekoderów i telewizorów. W programie będzie mógł wziąć udział każdy sklep z elektroniką – ich lista będzie zamieszczona na stronach Ministerstwa Cyfryzacji” – wyjaśnił Janusz Cieszyński.  

Nauczyciel będzie mógł otrzymać bon na zakup sprzętu raz na 5 lat. Sprzęt będzie objęty okresem trwałości, co oznacza, że przez trzy lata od zakupu nie będzie można go sprzedać. Bonu nie będzie można wymienić na gotówkę.

Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju cyfrowego uczniów i nauczycieli_21.04.2023

Zabezpieczenie przed nielegalną sprzedażą laptopów, które trafią do czwartoklasistów

Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

-„Zgodnie z zapowiedziami, zadbamy o zabezpieczenie sprzętu i interesu dzieci. Każdy laptop będzie miał wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejkę z logiem Unii Europejskiej. To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu” – wyjaśnił Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Grawerunek w postaci wizerunku orła (ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej) i napisu Rzeczpospolita Polska zostanie umieszczony wewnątrz obudowy laptopa (czyli w pustej przestrzeni pod klawiaturą) – po lewej lub po prawej stronie gładzika. Wygrawerowany znak i napis muszą być czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne. „Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom” – dodał minister Cieszyński.

Oprócz zabezpieczenia, laptopy zostaną oznaczone zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, która oczekuje, że w widocznym miejscu – na klapie laptopa – zamieszczona będzie naklejka z logo UE i informacją o tym, że komputery zostały zakupione z KPO. Szczegółowe informacje na temat sposobu oznaczenia opisane są w „Księdze identyfikacji wizualnej Krajowego Planu Odbudowy”.

Przypominamy, że wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku komputery trafią także do nauczycieli, a prawo do otrzymania sprzętu zostanie zagwarantowane na kolejne lata. 

Znamy listę dostawców komputerów dla czwartoklasistów

Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło zweryfikowaną listę firm, które mogą podpisać umowę ramową na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów.

- „Mamy 14 firm, które spełniają kryteria przetargowe – zaoferowały one kilkanaście modeli różnych producentów. Widać, że element konkurencyjności jest tutaj widoczny, co bardzo nas cieszy. Przypomnę, że ostateczne ceny laptopów i wykonawców w każdym z 73 wyznaczonych regionów, poznamy w lipcu” – zaznaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Na zakup 394 tys. 346 laptopów przeznaczymy ponad 1mld 182 mln i jest to największy tego typu przetarg w Europie. Zgodnie z założeniami ustawy o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych. Program wyposażania w laptopy uczniów klas IV powinien zostać w szkołach na stałe.

- „Nowoczesny sprzęt powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty. Najlżejszy laptop, który został zaoferowany przez firmy, które przystąpiły do przetargu, waży zaledwie 1,4 kg. Dla nas, dorosłych, to nie jest najważniejsze kryterium, ale jeśli mówimy o dzieciach, musimy brać je pod uwagę” – dodał minister.

Laptopy, które trafią do dzieci, będą objęte gwarancją producenta na 36 miesięcy.

Firmy, które mogą przystąpić do podpisania umów ramowych:

  • Konsorcjum firm: Advatech Sp. z o.o. (ul. Klecińska 123, 54-413 Wrocław), Magda Kwiatkowska prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Renopol s.c. (z siedzibą w 05-825 Radonie, ul. Spacerowa 3), Sebastian Kwiatkowski prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Renopol s.c. (z siedzibą w 05-825 Radonie, ul. Spacerowa 3),

Nazwa producenta: HP Inc. Model urządzenia: ProBook 440 G9.

  • Bechtle direct Polska Sp. z o.o. (ul. Krakowska 29, 50-424 Wrocław),

Nazwa producenta: Fujitsu Model urządzenia: LIFEBOOK E5412.

  • Konsorcjum firm: Euvic Solutions S.A. (z siedzibą w Warszawie (00-807), przy Al. Jerozolimskich 98), Infonet Projekt S.A. (z siedzibą w Bielsku-Białej (43-300) przy ul. Towarowej 2),

Nazwa producenta: Lenovo Model urządzenia: Lenovo V15 G3 IAP CTO - LNVNB161216 Typ (MTM) urządzenia: 83C4-S00300.

  • Konsorcjum firm: Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o. (z siedzibą w Zielonej Górze (65-410) przy ul. Fabrycznej 13/1), MBA System Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie (04-314), przy ul. Józefa Chłopickiego 18),

Nazwa producenta: Lenovo Model urządzenia: Lenovo V15 G3 IAP CTO.

  • Konsorcjum Firm: GRUPA E Sp. z o.o. (z siedzibą w Tychach przy ul. Piwnej 32, 43-100 Tychy), ITD24 Sp. z o.o. (z siedzibą w Gliwicach przy ul. Chorzowskiej 44c, 44-100 Gliwice), Krzysztof Lech prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą F.H.U."HORYZONT" Krzysztof Lech (z siedzibą w Gorlicach (38-300) przy ul. Parkowej 6),

Nazwa producenta: Acer Model urządzenia: TravelMate P215-5.

  • MMITIS Sp. z o.o. (ul. Dworcowa 83, 85-009 Bydgoszcz),

Nazwa producenta: ACER Model urządzenia: TMP214-54.

  • Konsorcjum firm: Intaris Sp. z o.o. (ul. Adama Mickiewicza 57, 01-625 Warszawa), Intaris Piotr Krakowiak Paweł Krakowiak SPK (ul. Adama Mickiewicza 57, 01-625 Warszawa), NTT Technology Sp. z o.o. (ul. Trakt Brzeski 89, 05–077 Warszawa-Wesoła),

Nazwa producenta: Acer Model urządzenia: TravelMate P2 TMP215-54.

  • Konsorcjum firm: Integrated Solutions sp. z o. o. (z siedzibą w Warszawie, ul. Karolkowa 30, 01- 207 Warszawa), MAXTO ITS sp. z o.o. (z siedzibą w Modlniczce przy Willowej 87, 32-085 Modlniczka), COMPUTEX sp. z o. o. spółka komandytowa (z siedzibą w Warszawie przy ul. Mroźnej 27, 03-654 Warszawa),

Dell Typ urządzenia: komputer przenośny / laptop Model urządzenia: Latitude 3540.

  • Konsorcjum firm: ITPunkt. Sp. z o.o. (40-322 Katowice, ul. Wandy 18A), PRZP Systemy Informacyjne sp. z o.o. (28-230 Połaniec ul. Kilińskiego 6),

Nazwa producenta: Acer Model urządzenia: Travelmate TMP215-54.

  • MDP Polska ITS Sp. z o.o. (ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa),

Nazwa producenta: ASUS Model urządzenia: B1502CBA.

  • Konsorcjum firm: SUNTAR Sp. z o. o. (Boya-Żeleńskiego 5b, 33-100 Tarnów), Egida IT Solutions Sp. z o.o. (ul. Gen. Józefa Zajączka 32, 01-510 Warszawa),

Nazwa producenta: HP Inc. Model urządzenia: ProBook 440 G9.

  • x-kom sp. z o.o. (ul. Bojemskiego 25, 42-202 Częstochowa),

Nazwa producenta: ASUS Model urządzenia: ExpertBook B1502CBA.

  • Konsorcjum firm: Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o. (ul. dra. Józefa Babińskiego 62A, 30-393 Kraków), Domino Computer Jarosław Myśliński (ul. Wrzosowa 41, 05-119 Legionowo), Bcoders S.A. (ul. Owczarska 7, 01-351 Warszawa),

Nazwa producenta: Dell Model urządzenia: Latitude 3540.

  • Konsorcjum firm: IMAGE RECORDING SOLUTIONS SP Z O.O. (01-934 Warszawa, ul. Arkuszowa 190), TERG S.A. (77-400 Złotów, ul. Za Dworcem 1D),

Nazwa producenta: LENOVO Model urządzenia: V15 G3 IAP CTO.

Więcej: platforma Zakupowa eB2B - Postępowanie 2023/17 - Dostawa sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem na potrzeby organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika