Lekarze dłużej będą mogli prowadzić dokumentację papierową

Bronisław Komorowski podpisał wczoraj ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia. Celem nowych przepisów jest wydłużenie do dnia 31 lipca 2017 r. terminu, w którym dokumentacja medyczna może być prowadzona zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną w postaci elektronicznej, przy czym zgodnie z art. 58 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, omawiany przepis art. 24 ust. 1a ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2014 r.

Porady prawne

W związku z różnym stopniem zinformatyzowania i przygotowania do wypełnienia powyższego obowiązku przez podmioty udzielające świadczenia medyczne, z przyczyn pragmatycznych niezbędne stało się wydłużenie okresu przejściowego w którym dokumentacja medyczna może być prowadzona zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Przepis przejściowy zawarty w art. 56 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia na mocy ustawy ulega wiec zmianie, ustalając dzień 1 sierpnia 2017 r. jako termin końcowy równoczesnego funkcjonowania dokumentacji medycznej w postaci papierowej i elektronicznej.

Wydłużenie terminu wejścia w życie przepisu dotyczącego prowadzenia dokumentacji jedynie w formie elektronicznej ma pozwolić wszystkim podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na kompleksowe przygotowanie procesu wdrożenia tego obowiązku.

Źródło: Prezydent.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika