Leon Kieres nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Za przyjęciem kandydata wytypowanego przez kluby parlamentarne PO, PSL i SLD zagłosowało 340 posłów, 43 było przeciwnych. Wstrzymało się 44. Kieres zastąpi na stanowisku Adama Jamroza.

Kandydatura Kieresa została podana do rozpatrzenia przez Sejm po pozytywnej opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z 11 lipca. Zgodnie z przepisami, wybór sędziego Trybunału został przeprowadzony przy obecności co najmniej połowy liczby posłów, przy bezwzględnej większości głosów.

Nowy sędzia TK określa siebie jako katolika i fundamentalistę. - Ale moje przekonania, te fundamentalne, gdy idzie o moją wiarę, odnoszę do siebie samego. One są wyzwaniem dla mnie, w żadnym wypadku nie będę ich narzucał innym - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Kieres.

Demonstracja poglądów spotkała się ze sprzeciwem niektórych posłów, m.in. Roberta Biedronia z Ruchu Poparcia Palikota: - Prof. Kieres podczas przesłuchania obywatelskiego określił się katolikiem, a nawet fundamentalistą; to już zakreśliło kierunek, w jakim będzie orzekał w tych sprawach - powiedział na posiedzeniu Biedroń.

W obronie kandydata stanął m.in. Krzysztof Kwiatkowski z Platformy Obywatelskiej. - Żałuję, że poseł Ruchu Palikota nie zacytował całej wypowiedzi prof. Kieresa. Mówienie, że to kandydatura polityczna, jest głęboko nieuczciwe w stosunku do ogromnego dorobku naukowo-dydaktycznego profesora - przywołuje PAP.

Kieres przejmie obowiązki Jamroza w połowie lipca. Kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego trwa dziewięć lat.

Leon Kieres jest profesorem zwyczajnym nauk prawnych, związanym z Wrocławiem oraz Wydziałem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Napisał ponad 300 publikacji naukowych.

Kieres pełnił funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2000-2005. Następnie, w latach 1997-2000 oraz 2007-2011 był senatorem PO. Od 2009 do 2011 r. pełnił funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Studentka

16.7.2012 20:17:22

Re: Leon Kieres nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Gratulację Paniu Profesorowi!:)

mieczman

15.7.2012 18:5:10

Re: Leon Kieres nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Czyżby zostało coś jeszcze do wyczyszczenia? W Polin znaczenie Polski już praktycznie nie ma żadnej wartości! Plemie myśli, że żyje w swoim kraju i na własny rachunek!? I to jest bardzo przykre, że tzw inteligentne społeczęństwo żyje w tak beznadziejnej niewiedzy! Liczę na młodzież! w niej nadzieja! aktualni dorośli to pomyłka!

obserwator

13.7.2012 15:53:6

Re: Leon Kieres nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

cóż, kolejny żyd w tej żydowskiej instytucji w Polsce... to zaczyna być normalką... smutne jak upada Polska

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: