Lepiej dmuchać na zimne – UE chce zapobiegać klęskom żywiołowym
Nowa strategia ma zwiększyć zdolności UE w zakresie zapobiegania klęskom żywiołowym i doprowadzić do zacieśnienia współpracy z krajami rozwijającymi się.
Gwałtowna burza we Francji, pożary w Grecji, susza w Hiszpanii - każdego z nas może zaskoczyć klęska żywiołowa w miejscu, gdzie mieszkamy lub gdzie jesteśmy tylko przejazdem. Co gorsza, wraz ze zmianami klimatu tego rodzaju klęski będą prawdopodobnie występować częściej i staną się poważniejsze w skutkach - od 1990 r. część terytorium i ludności UE, których dotyka susza, wzrosła z 6 do 13 proc.
Środowisku naturalnemu i naszemu zdrowiu grożą nie tylko klęski żywiołowe i epidemie, ale także katastrofy spowodowane działalnością człowieka, jak na przykład wycieki ropy naftowej i skażenie promieniotwórcze. W odpowiedzi na te zagrożenia Unia planuje poprawić swoją zdolność radzenia sobie z klęskami , zarówno przed ich nadejściem, w czasie ich trwania, jak i po ich wystąpieniu.
Klęski żywiołowe nie uznają granic. Epidemie i pożary rozprzestrzeniają się z jednego kraju do drugiego, skażona woda przepływa z prądem rzecznym przez granice, a wycieki ropy naftowej zanieczyszczają wszystkie plaże, do których brzegów dotrą.
Nowa strategia została przygotowana przez Komisję Europejską głównie z myślą o klęskach, które dotykają więcej niż jednego państwa UE i które wymagają wspólnej reakcji państw członkowskich.
Przewiduje ona ułatwiony dostęp do systemów wczesnego ostrzegania, efektywniejsze wydawanie środków z budżetu unijnego oraz stworzenie wspólnotowego wykazu dostępnych informacji i najlepszych praktyk.UE nie ma jednak na względzie jedynie swojego własnego dobra. Celem innej nowej strategii jest zmniejszenie ryzyka klęsk żywiołowych w krajach rozwijających się . Według prognoz to kraje mniej rozwinięte najpoważniej odczują skutki klęsk wywołanych zmianami klimatycznymi - w niektórych krajach afrykańskich już w 2020 r. zależne od deszczu plony mają być o połowę niższe. Prawdopodobnie rozprzestrzenią się też szerzej choroby tropikalne.
Strategia przewiduje udzielenie wsparcia krajom rozwijającym się poprzez udostępnienie im funduszy na sfinansowanie krajowych inicjatyw ograniczania ryzyka. Regiony otrzymają również środki na sfinansowanie działań takich jak kampanie podnoszące świadomość społeczną.
W czerwcu 2009 r. Komisja zaproponuje konkretne działania wpisujące się w ramy tych strategii.
Ochrona ludności w Europie - działania zapobiegawcze
Reagowanie w kryzysie - europejski mechanizm ochrony ludności
Państwa UE pomagają sobie nawzajem w walce z klęską żywiołową
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?