Lepsza ochrona pracowników przed rakiem
Rada UE wypracowała porozumienie
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów wypracowała porozumienie, dzięki któremu ponad 4 mln pracowników będzie lepiej chronionych w pracy przed czynnikami rakotwórczymi i mutagenami.
Przewodnicząca Rady Helena Dalli powiedziała: „dzięki temu porozumieniu możemy lepiej chronić miliony unijnych pracowników przed rakotwórczymi substancjami chemicznymi w miejscu pracy. Jest to o tyle ważne, że w UE nowotwory są pierwszą przyczyną zgonów związanych z pracą”.
Proponowana dyrektywa ma wprowadzić surowsze limity narażenia i adnotacje dotyczące skóry wobec 5 czynników rakotwórczych oraz adnotacje dotyczące skóry niezależne od limitów narażenia wobec 2 kolejnych czynników rakotwórczych, co daje łącznie 7 takich czynników.
Czynniki rakotwórcze i mutageny objęte dyrektywą to:
- oleje mineralne używane wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania,
- niektóre mieszaniny wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych,
- trichloroetylen,
- 4,4′-metylenodianilina,
- epichlorohydryna,
- dibromek etylenu i
- dichlorek etylenu.
Kontekst prawny
W styczniu 2017 r Komisja zaproponowała zmianę załącznika I i III do dyrektywy 2004/37/WE.
Proponując limity, oparła się na różnych wariantach strategii dla każdego czynnika i analizie skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych każdego z tych wariantów, na kryteriach przewidzianych w opiniach naukowych Komitetu Naukowego ds. Dopuszczalnych Norm Zawodowego Narażenia na Oddziaływanie Czynników Chemicznych w Pracy (SCOEL), a także na kryterium skuteczności, wydajności i spójności.
Limity zaaprobował też Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy.
Wcześniej Komisja przedstawiła wniosek już uwzględniający 13 czynników rakotwórczych.
Na początku przyszłego roku Komisja prawdopodobnie zaproponuje kolejny pakiet limitów narażenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?