Lepsze warunki dla zwierząt w schroniskach

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Rozporządzenie zostało podpisane w obecności przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt posłanki Katarzyny Piekarskiej oraz pełnomocnika ministra ds. ochrony zwierząt Alberta Kurkowskiego.

Porady prawne

Po co zmiany?

– "Bardzo się cieszę, że prace nad rozporządzeniem znalazły dziś swój finał, bo jest to nasza odpowiedzialność za braci mniejszych. W momencie, kiedy możemy ulżyć cierpieniom zwierząt, postarajmy się to zrobić" – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa poinformował również o prowadzeniu dalszych prac nad wzmacnianiem ochrony zwierząt, a zwłaszcza przeciwdziałaniem ich bezdomności.

– "Za kilka miesięcy powinna być gotowa ustawa o przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt" – zapowiedział wicepremier.

Wiceprezes Rady Ministrów zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie z podpisanym rozporządzeniem wszystkie funkcjonujące w Polsce schroniska dla zwierząt mają rok na dostosowanie się do nowych wymogów.

– "Rozwiązania, o które zabiegało wiele organizacji, znalazły się w tym rozporządzeniu, ale przed nami jeszcze wiele pracy" – podkreśliła posłanka Katarzyna Piekarska.

– "Jestem przekonana, że o lepszy los naszych braci mniejszych musimy walczyć ponad podziałami politycznymi. Jednak pamiętajmy, że najlepszym miejscem dla zwierząt domowych jest kanapa lub legowisko blisko człowieka, a nie schronisko" – dodała przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski również podkreślił, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania.

– "Zrobiliśmy wszystko, na co pozwalała delegacja ustawowa i to na pewno pomoże w funkcjonowaniu schronisk, niezależnie od tego, kto je prowadzi" – stwierdził pełnomocnik.

Podsumowanie nowelizacji rozporządzenia

Doprecyzowano odległość schronisk od siedzib ludzkich i obiektów.

Wyodrębniono schroniska utrzymujące do 15 zwierząt (wyodrębnienie schronisk do 15 zwierząt następuje w odniesieniu do wymogu odległości, natomiast w odniesieniu do innych wymogów wyodrębnia się również schroniska utrzymujące do 35 zwierząt).

Wprowadzono minimalne powierzchnie kojców dla psów i pomieszczeń dla kotów.

Dookreślono zasoby rezerw karmy, wprowadzono obowiązek utrzymywania zapasu karmy, z którego schronisko jest zwolnione, jeśli zachowana jest ciągłość dostaw karmy,
dookreślono minimalne temperatury w pomieszczeniach dla wybranych grup zwierząt przebywających w schroniskach.

Doprecyzowano warunki bioasekuracji w schroniskach.

Zdefiniowano zasady dotyczące wybiegów i obowiązek udostępniania ich, pozwalającą na socjalizację psów i realizację zachowań właściwych dla gatunku.

Dookreślono sposoby identyfikacji, obowiązek czipowania i wprowadzania do baz danych zwierząt przebywających w schronisku.

Dookreślono sposoby leczenia, profilaktykę i pielęgnację zwierząt przebywających w schroniskach.

Dodano zapis o obowiązkowym zatrudnieniu osoby, odpowiadającej za przestrzeganie przepisów, mającej wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami, dopuszczalne jest także zawarcie umowy o świadczenie usług.

Vacatio legis rozporządzenia – aż 12 miesięcy.

Projekt rozporządzenia był poddany szerokim konsultacjom publicznym, m. in. został wysłany bezpośrednio do ponad 150 schronisk dla zwierząt.

Podstawa prawna: 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika