Pozostałe

Maluchy na uczelni

Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka?

Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Korzystać z nich mogą dzieci studentów oraz pracowników uczelni.

„Maluch+” to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Choć liczba tych instytucji stale rośnie, to zapotrzebowanie na miejsca opieki dla małych dzieci jest ogromne.

Na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w edycji „Maluch+” 2017 r. przeznaczyło 151 mln zł. O środki z programu mogą starać się gminy, osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, a także uczelnie.

W module 3 programu „Maluch+” 2017 r. – tzn. tym skierowanym do szkół wyższych – przekazano łącznie ponad 1,64 mln zł. Najwięcej środków trafiło do województwa małopolskiego – 628,5 tys. zł. W sumie wsparcie otrzymało 12 uczelni. Dzięki dofinansowaniu powstanie 305 nowych miejsc opieki nad maluchami.

Uczelnie o programie

- "Program „Maluch+” daje możliwość zrealizowania swoich pasji, a przy okazji stworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego, które pozwala na dużo łatwiejszy start." – powiedziała Gabriela Nowińska ze żłobka Senso – ludki, który powstał w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie. 

- "W 2013 roku Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otworzyła Przedszkole Akademickie „Uniwersytet Dziecięcy”, które stało się miejscem opieki i edukacji dla dzieci pracowników oraz studentów WSG, ale także dla osób z zewnątrz. Widząc rosnące zapotrzebowanie na opiekę także nad mniejszymi dziećmi, postanowiliśmy rozszerzyć ofertę o opiekę również nad młodszymi dziećmi w wieku do lat 3. Dlatego zdecydowaliśmy się na udział w programie „Maluch”." – wyjaśniła Ewa Kaniewska-Mackiewicz ze żłobka akademickiego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. 

- "Program „Maluch+” powoduje, że dzieci mają bardzo dobrą opiekę, a rodzice mogą spokojnie brać udział w zajęciach lub pracować. Dlatego też zachęcamy podmioty mogące brać udział w programie do tworzenia żłobków. Jest to korzyść po obu stronach - podmiotu i rodzica. Niska wartość czesnego, bardzo dobra opieka, możliwość spokojnej pracy i nauki, no i oczywiście dofinansowanie." – powiedziała Iwona Lis ze żłobka „Bajkowy Świat, Zielona Dolina” prowadzonego przez Wyższą Szkołę Społeczno – Gospodarczą w Przeworsku.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.2.2019

  Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce

  Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora (...)

 • 2.12.2007

  Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?

  Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia dydaktyczne (...)

 • 15.9.2017

  Prawa studentów w nowej ustawie

  Uczelnia będzie miała obowiązek ustalenia i przedstawienia opłat pobieranych od studentów (przez cały przewidywany okres studiów aż do ich ukończenia) już przed rozpoczęciem rekrutacji. W (...)

 • 7.12.2004

  Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich

  Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna uczelni na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Rzeczników dyscyplinarnych uczelni powołuje rektor, a rzeczników komisji dyscyplinarnej (...)

 • 13.6.2019

  Rekrutacja na studia nigdy nie była tak prosta

  Jakie studia powinienem wybrać? Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Czy utrzymam się ze stypendium w szkole doktorskiej? O jakie granty mogę się starać? Pytania te, które mógłby (...)