Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać

Przynajmniej według sądu, który stwierdził, że nie trzeba zdawać ponownego egzaminu po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe.

Wystarczy jedynie przejść szkolenie z zasad ruchu drogowego i tym sposobem zmniejszyć stan konta o 6 punktów.

Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z marca tego roku. To już kolejne orzeczenie dotyczące tego problemu, które jest korzystne dla kierowców.

Sprawa dotyczyła mężczyzny z kategoriami prawa jazdy A,B,C,BE,CE,T. Dostał on skierowanie od starosty na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami  w zakresie posiadanych kategorii. Powodem było przekroczenie 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Adwokat kierowcy wystąpił o umorzenie postępowania powołując się na to, że przed skutecznym doręczeniem decyzji jego klient przeszedł na własny koszt szkolenie z zasad ruchu drogowego, więc policja powinna zmniejszyć mu o 6 liczbę naliczonych punktów. Prawnik wskazał, że według przepisów z możliwości redukowania punktów karnych w ten sposób nie mogą korzystać jedynie ci kierowcy, którzy pierwsze prawo jazdy mają krócej niż rok.

Takie tłumaczenie nie zostało przyjęte przez starostę. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło z kolei, że kierowca miałby prawo domagać się usunięcia punktów karnych z rejestru, gdyby przed upływem roku od popełnienia pierwszego wykroczenia nie popełnił drugiego, za które naliczono mu kolejne 19 punktów karnych, co dało łącznie liczbę 25 punktów.

Według  kolegium przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że zmniejszenie liczby punktów przyznanych kierowcy w wyniku szkolenia może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy kierowca przeszedł takie szkolenie przed dopuszczeniem się naruszeń przepisów ruchu drogowego, za które uzyskał liczbę punktów nie przekraczającej sumy 24 punktów.

Dlaczego kierowca nie powinien zdawać ponownych egzaminów?

Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził jednak, że w tym sporze to kierowca ma rację. Powołał się przy tym na wcześniejsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lipca 2010 roku (sygn. I OSK 885/09).

- W wyroku wskazano, że skoro przepis art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa kategorycznie jako zasadę, że odbycie określonego szkolenia powoduje zmniejszenie ilości punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego i wskazuje na jeden wyjątek - dotyczący kierowcy o stażu liczonym od daty uzyskania prawa jazdy krótszym niż 1 rok, to uznać należy, że wprowadzenie jakiegokolwiek innego wyjątku od powyższej zasady wymagałoby istnienia przepisu szczególnego rangi ustawowej, ewentualnie przepisu rozporządzenia wydanego na podstawie należytej delegacji ustawowej – czytamy w uzasadnieniu gliwickiego sądu.

Norma wynikająca z przepisu podustawowego, jakim jest § 8 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego poszerza tymczasem zakres wyłączenia określony powołanym wyżej unormowaniem rangi ustawowej.

Sąd podkreślił, że ustawa zezwala jedynie na określenie w rozporządzeniu wykonawczym liczby punktów odejmowanych z tytułu odbytego szkolenia, a nie określania okoliczności, w jakich przejście takiego szkolenia nie może skutkować zmniejszeniem liczby uzyskanych punktów.

Zgodnie z wyrokiem starosta powinien odmówić komendantowi policji skierowania kierowcy na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Sygnatura: II SA/Gl 26/12 - Wyrok WSA w Gliwicach. Orzeczenie nieprawomocne

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Andrzej

15.5.2017 13:17:12

Re: Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać

Witam mam pytanie dnia 12.11.2016 zostałem zatrzymany za nadmierną prędkość zostałęm ukarany mandantem i 6 ptk karnych co gorsze alkomat wykazał 0.11mg uprawnienia zostały mi zabrane na 6 miesięcy czyli kara skończyła się 12.05.2017 pojechałem na policje 13.05.2017 zapytać się czy napewno zostałem odblokowany w ich rejestrze , po sprawdzeniu mojego dowodu osobistego Policjant stwierdził ze kara minęła ale jezdzic dalej nie mogę ,ponieważ w poniedziałek zostanie mi dopisane kolejnych 10 punktow karnych za jazde pod wpływem alkoholu i mam 25punktow i co najsmiejszne zostanie zabrane mi po raz kolejny prawo jazdy ? co gorsze będę musial zdawać je na nowo ? Czyli wychodzi na to ,że dnia 12.11.2017 zostałem ukarany 16 ptk karnymi ..

majster1616

31.12.2013 17:23:31

Re: Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać

Witam dnia 30.12,2013 roku odebrałem od list z policji z wnioskiem o sprawdzenie kalifikacji podpisany z dnia 18.12.2013 a dnia 15.12.2013 minał rok od pierwszego wykroczenia 6 punktów karnych.poroszę o pomoc.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.11.2019

  Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?

  Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że za nami kolejny długi weekend. Wielu spędziło go w drodze. Kiedy (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 8.7.2019

  Postępowanie odwoławcze w sprawie emerytury lub renty

  Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie emerytury lub renty, możesz się od niej odwołać. Dowiedz się jak złożyć odwołanie i jak wygląda postępowanie odwoławcze.

 • 30.8.2019

  Liczba punktów karnych po wakacjach...

  Zanim zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny. Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Jeżeli macie coś na sumieniu, możecie to (...)

 • 27.8.2019

  Samodzielne tworzenie potwierdzeń z danymi z ZUS dla płatników składek

  Jeśli jesteś płatnikiem składek i masz swoje konto na PUE ZUS, możesz samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi z ZUS i przekazać takie potwierdzenie instytucji, która tego oczekuje (...)