Minimalne wynagrodzenie w 2022 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

W nowym roku minimalne wynagrodzenie za pracę poszło w górę. Od 1 stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 3010 zł.

- "Niezwykle ważne jest, aby podejmować działania na rzecz poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych, szczególnie u osób najmniej zarabiający. Ta grupa pracowników powinna być szczególnie chroniona w obecnym czasie, gdy nadal zmagamy się ze skutkami pandemii" – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Minimalne wynagrodzenie w nowym roku wzrosło do poziomu 3010 zł. To więcej o 210 zł od dotąd obowiązującej pensji minimalnej, co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Porady prawne

Oznacza to, że w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma stanowić 50,8 proc. przeciętnego wynagrodzenie w gospodarce narodowej.

Podniesienie płacy minimalnej stanowi konsekwentne działanie rządu na rzecz poprawy sytuacji osób najmniej zarabiających. W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę jest wyższe o 1260 zł w porównaniu z rokiem 2015 r. 

Minimalna stawka godzinowa

Stawka godzinowa powiązana z wysokością minimalnej pensji została ustalona w wysokości 19,70 zł, a więc wzroście w stosunku do roku 2021 o 1,40 zł.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika