Na konferencji poświęconej przestępczości gospodarczej i praniu pieniędzy...
Minister Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA wziął udział w uroczystym otwarciu międzynarodowej konferencji na temat przestępczości gospodarczej. W swoim wystąpieniu na temat doświadczeń polskiej policji w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, w tym przestępstw „prania pieniędzy”, podkreślał ogromną rolę międzynarodowej współpracy służb zajmujących się jej zwalczaniem.
Konferencja zaplanowana na dwa dni, rozpoczęła się w poniedziałek 30 czerwca 2008 roku w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami przedsięwzięcia jest Rada Europy we współpracy z Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego i Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.
W konferencji biorą udział eksperci instytucji wymiaru sprawiedliwości, policji, organów kontroli skarbowej z 11 krajów: Litwy, Ukrainy, Łotwy, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Turcji, Francji, USA i Polski.
Punktem wyjścia do międzynarodowej debaty jest omówienie projektów: Współpracy Międzynarodowej w Sprawach Karnych na Ukrainie (UPIC) i Projektu przeciwko Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu na Ukrainie (MOLI-UA-2). Projekty te są finansowane ze środków Unii Europejskiej i wdrażane przez Radę Europy.
Przedmiotem konferencji są kwestie określenia ram międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępstw gospodarczych oraz przestępstw terroryzmu, zwłaszcza w aspekcie jego finansowania. Priorytetem w tym zakresie jest wykorzystanie środków i metod prawa międzynarodowego oraz jego udoskonalanie i dalszy rozwój w kierunku zwalczania przestępczości.
Coraz więcej przykładów dobrych praktyk napawa nadzieją, że przyjęcie wspólnych rozstrzygnięć natury prawnej w połączeniu ze zrozumieniem istoty zagrożenia dla bezpieczeństwa różnych krajów pozwoli na bezpardonową i skuteczną walkę z przestępczością gospodarczą oraz na skuteczne zapobieganie zagrożeniom terrorystycznym.
Zagraniczni goście konferencji będą uczestniczyli również w spotkaniach w polskich instytucjach zajmujących się przeciwdziałaniem przestępczości gospodarczej.
Źródło: www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?