Czego dotyczy nowelizacja?
Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw przewiduje nabór do służby publicznej w sądownictwie na podstawie zobiektywizowanego kryterium, jakim jest egzamin. Przywracają Krajowej Szkole pełnię kompetencji do organizowania przebiegu aplikacji, w tym także organizowania odbywanych w ramach niej praktyk. Aplikacja sędziowska odbywana w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury będzie podstawową drogą dojścia do zawodu sędziego, z uzupełniającym pozyskiwaniem kandydatów do służby sędziowskiej z innych zawodów prawniczych. Absolwenci z najlepszymi ocenami będą mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o stanowiska asesorskie i sędziowskie.
Zdaniem resortu sprawiedliwości, dzięki wprowadzonym zmianom wymiar sprawiedliwości należycie wykorzysta świetnie przygotowanych prawników.
Droga dla absolwentów
Nabór do służby
Zmiany wprowadzane opisywaną ustawą dotyczące funkcjonowania Krajowej Szkoły wprowadzają scentralizowany model kształcenia aplikantów. Obecnie aplikanci aplikacji sędziowskiej zatrudniani są w sądach okręgowych na podstawie umów o pracę na czas określony. Wskutek nowelizacji aplikacje sędziowska i prokuratorska trwać mają 36 miesięcy. W trakcie aplikacji aplikanci odbywają zajęcia w Krajowej Szkole oraz praktyki zgodnie z programem aplikacji. Dyrektor Krajowej Szkoły na wniosek aplikanta przyzna mu stypendium na czas odbywania aplikacji, którego wysokość nie będzie mogła przekroczyć najniższego wynagrodzenia zasadniczego referendarza sądowego. Aplikanci przystąpią do egzaminu sędziowskiego nie później niż w terminie miesiąca od dnia ukończenia aplikacji.
Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia egzaminu sędziowskiego, sporządzi i ogłosi w BIP listę klasyfikacyjną egzaminowanych aplikantów aplikacji sędziowskiej z liczbą porządkową wskazującą jego miejsce na liście (według kryterium uzyskanych punktów). Aplikantowi, który zdał egzamin będzie przysługiwał – według kolejności na liście – wybór jednego z wolnych stanowisk asesorskich ogłoszonych, w drodze zarządzenia, przez Ministra Sprawiedliwości.
Wskutek nowelizacji na stanowisko asesora sądowego będzie mógł być mianowany tylko ten, kto:
- spełnia warunki określone w art. 61 § 1 pkt 1-4 u.s.p. („polskie obywatelstwo”, „nieskazitelny charakter”, „ukończenie wyższych studiów prawniczych” i „odpowiedni stan zdrowia”),
- ukończył aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz
- złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski.