Nadzwyczajna współpraca przy odnajdowaniu zaginionych dzieci

Parlament Europejski przyjął oświadczenie pisemne, w którym wzywa do utworzenia systemu powiadamiania o zaginionych dzieciach oraz zawarcia przez kraje członkowskie UE umów o współpracy ze wszystkimi państwami ościennymi przy odnajdowaniu zaginionych dzieci. Pod oświadczeniem, zainicjowanym pod wpływem uprowadzenia Madeleine McCann, podpisało się 418 deputowanych. Zostanie ono wpisane do protokołu sesji 2 września br oraz przekazane Radzie i rządom państw członkowskich UE.

W oświadczeniu posłowie podkreślają, że uprowadzenie dziecka należy do najbardziej nieludzkich przestępstw, których liczba w Europie ciągle wzrasta. Szanse na ocalenie życia uprowadzonego dziecka maleją wraz z upływem czasu, zwłaszcza, że dzieci wywożone są często za granice.

Porady prawne

W tej sytuacji posłowie alarmują, że Europa nie posiada wspólnego systemu ostrzegania o zaginięciu dziecka, a w większości krajów UE brak jest również lokalnych lub krajowych systemów ostrzegania.

W związku z tym Parlament wzywa państwa członkowskie do utworzenia systemu powiadamiania o zaginionych dzieciach, którego wykorzystanie łączyłoby się z natychmiastowym przekazaniem mediom, straży granicznej i organom celnym oraz organom wymiaru sprawiedliwości szczegółowych informacji na temat zaginionego dziecka, istotnych informacji na temat zaginięcia oraz podejrzanych sprawców, a także telefonu pod który można przekazać informacje.

Parlament wzywa państwa członkowskie do zawarcia umów o współpracy ze wszystkimi państwami ościennymi zapewniających możliwość szybkiego wprowadzenia stanu pogotowia na danych terytoriach oraz do utworzenia wspólnej organizacji zapewniającej pomoc i szkolenie organów krajowych.

W Stanach Zjednoczonych dzięki systemowi powiadamiania funkcjonującemu w ramach Departamentu Sprawiedliwości (Amber Alert) od 2003 roku udało się odnaleźć 400 zaginionych dzieci, 80% w ciągu pierwszych 72 godzin od zaginięcia. W Europie tylko Francja posiada podobny, finansowany przez państwo system powiadamiania o zaginionych dzieciach wykorzystujący zawiadomienia za pośrednictwem przekazów telewizyjnych i radiowych, tablic informacyjnych na autostradach i miejskich billboardów. 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika