Co dalej z pracą zdalną?
Koronawirus nie odpuszcza i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach i miesiącach dalej będziemy musieli z nim funkcjonować w życiu codziennym. Dotyczy to również pracy. Szczególne zainteresowanie budzą dzisiaj kwestie pracy zdalnej. Czy pracodawca będzie mógł dalej zlecać nam jej wykonywanie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało.
Zmiany w ustawie
W związku z przedłużającym się stanem epidemii oraz faktem, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej utracą moc 4 września br., wprowadzone zostały zmiany w ustawie, która te kwestie reguluje.
I tak, zgodnie z nową regulacją, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania – czyli pracy zdalnej − w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 5 września 2020 r.
Co to oznacza w praktyce?
Od 5 września br. korzystanie z rozwiązania dotyczącego możliwości wykonywania pracy zdalnej zostanie wydłużone na cały okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Innych zmian w zakresie pracy zdalnej nie wprowadzono.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?