Wzajemne uznawanie towarów zapewnione

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 sierpnia 2020 r. o wskazaniu organu prowadzącego punkt kontaktowy do spraw produktów oraz o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim.

Porady prawne

Co przewidują nowe przepisy?

Ustawa ma na celu umożliwienie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 764/2008.

Zadaniem tego rozporządzenia jest wzmocnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej przez przyczynienie się do ograniczenia barier w swobodnym przepływie towarów dzięki szerszemu stosowaniu i skuteczniejszemu funkcjonowaniu zasady wzajemnego uznawania zarówno w obszarze niezharmonizowanym, jak i częściowo zharmonizowanym, tj. w obszarze, w którym prawo europejskie nie określa wymagań dla towarów lub określa je częściowo.

Rozporządzenie umożliwia podmiotowi gospodarczemu sporządzanie dobrowolnego oświadczenia o zgodnym z prawem wprowadzeniu do obrotu towarów (tzw. „oświadczenia o wzajemnym uznawaniu"), za które będzie on ponosił odpowiedzialność w oparciu o prawo krajowe.

Ustawa stanowi, że w Polsce punkt kontaktowy do spraw produktów będzie prowadzony przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Wskazanie i utrzymywanie punktu kontaktowego do spraw produktów wynika bezpośrednio z art. 9 ust. 1 rozporządzenia 2019/515.

Zasady odpowiedzialności podmiotów gospodarczych

Ustawa określa zasady odpowiedzialności podmiotów gospodarczych (to jest producenta, upoważnionego przedstawiciela, importera lub dystrybutora) za rzetelność informacji zawartych: w dobrowolnym oświadczeniu o zgodnym z prawem wprowadzeniu do obrotu towarów, w dowodach niezbędnych do weryfikacji informacji zamieszczonych w dobrowolnym oświadczeniu o zgodnym z prawem wprowadzeniu do obrotu towarów, w dokumentach lub informacjach niezbędnych do oceny, czy towary lub towary danego rodzaju są zgodnie z prawem wprowadzane do obrotu w innym państwie członkowskim (dotyczących cech towarów lub rodzaju towarów oraz zgodnego z prawem wprowadzenia towarów do obrotu w innym państwie członkowskim).

Ustawa wprowadza reżim odpowiedzialności administracyjnoprawnej, stanowiąc, że podmiot gospodarczy za niepełną lub niezgodną ze stanem faktycznym lub prawnym informację, zawartą w wyżej wskazanych dokumentach, podlega administracyjnej karze pieniężnej. Administracyjną karę pieniężną będzie nakładał właściwy organ administracji publicznej zgodnie ze swoją właściwością, który przy ocenie towaru obowiązany będzie stosować procedury określone w art. 5 rozporządzenia 2019/515.

Organami takimi (jako, że zgodnie ze swoją kompetencją zajmują się oceną i kontrolą towarów) będą m.in. Transportowy Dozór Techniczny, urzędy morskie, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, organy nadzoru budowlanego, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Transportu Drogowego, Biuro do spraw Substancji Chemicznych, Główny Urząd Miar i urzędy probiercze, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wysokość administracyjnej kary pieniężnej będzie wynosiła do 100 000 zł.

Ustawa określa także przesłanki ustalania wymiaru kary. Organ właściwy wymierzając karę będzie musiał brać pod uwagę:

  1. wagę i okoliczności naruszenia prawa, w szczególności liczbę towarów udostępnionych na rynku, potrzebę ochrony życia lub zdrowia lub ochrony ważnego interesu publicznego lub wyjątkowo ważnego interesu strony oraz czas trwania tego naruszenia;
  2. wysokość korzyści, którą strona osiągnęła, lub straty, której uniknęła;
  3. uprzednie ukaranie taką administracyjną karą pieniężną;
  4. działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu usunięcia skutków naruszenia prawa;
  5. współpracę z organem prowadzącym postępowanie w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej, w szczególności przyczynienie się do szybkiego i sprawnego przeprowadzenia postępowania;
  6. w przypadku osoby fizycznej – warunki osobiste strony, na którą administracyjna kara pieniężna jest nakładana.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika