Nowe technologie pomogą osobom starszym w poprawie jakości życia

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie programu badawczo-rozwojowego, który ma na celu poprawę jakości życia osób starszych. W programie obok 17 innych krajów europejskich weźmie udział również Polska.

Starzenie się ludności Europy jest wyzwanie dla społeczeństwa i gospodarki europejskiej. Średnia długość życia wynosi obecnie 80 lat, a w latach 2010-2030 liczba osób w wieku między 65 a 80 lat zwiększy się o 40%. Wraz z wzrostem liczby osób starszych wzrasta również presja na zapewnienie im usług i dostępności do opieki zdrowotnej i społecznej, leżących w zasięgu możliwości finansowych.
 
Przeciwdziałanie problemom związanym ze starością, takim jak kłopoty z pamięcią, widzeniem, słyszeniem, mobilnością lub utratą samodzielności często zapewniają innowacyjne rozwiązanie technologiczne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osobom starszym na zachowanie dobrego zdrowia, niezależności, aktywności w pracy i w społeczności, a tym samym mogą znacznie poprawić jakości ich życia. Co więcej, nowe technologie informacyjno-komunikacyjne umożliwiają zapewnienie ludziom starszym niezbędnej opieki i leczenia, w tym także w ich własnych domach, co wiąże się z mniejszymi kosztami.
 
Jak dotąd, 18 krajów europejskich, w tym Polska, Norwegia i Szwajcaria, oraz Izrael postanowiło zjednoczyć swoje wysiłki w zakresie badań nad technologiami informacyjno-komunikacyjnymi we wspólnym programie badawczo-rozwojowym w zakresie życia wspieranego przez otoczenie (Ambitne Assisted Living Programme). Podczas dzisiejszej sesji Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie udziału Wspólnoty w tym programie.
 
Uzgodniony program prac badawczych będzie uwzględniał wspólne projekty z udziałem uczestników z różnych krajów, a także będzie dysponował wspólną procedurą oceny. Każdy kraj będzie finansować uczestników krajowych, których wnioski zostaną wybrane. Finansowaniem krajowym będą zarządzać agencje krajowe, które dodatkowo będą kierować finansowanie od specjalnych jednostek ds.

Porady prawne
realizacji.
 
Udział Wspólnoty będzie stanowić stały procent całkowitej kwoty środków publicznych pochodzących z uczestniczących programów krajowych, nie będzie jednak wyższy niż 50% całkowitej kwoty środków publicznych uczestnika wybranego projektu. Całkowity wkład finansowy Wspólnoty wyniesie maksymalnie 150 mln euro z budżetu siódmego programu ramowego. Drugie tyle wygospodarują kraje uczestniczące w formie wkładu własnego. Minimalny krajowy wkład własny nie może być niższy niż 200 tys. euro. Na takie dofinansowanie zdecydowała się Rumunia. Polska przeznaczy na program 1 milion euro rocznie.
 
W przyjętym sprawozdaniu posłowie zwracają uwagę, że program powinien przyczyniać się do realizacji celów Strategii Lizbońskiej oraz do stworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy, a jednocześnie dbać o to, aby nowe technologie nie powodowały wykluczenia społecznego. Należy wspierać rozwój opłacalnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zapewnienia sprawiedliwego i łatwiejszego dostępu we wszystkich regionach Unii, w tym na obszarach wiejskich i oddalonych, do odpowiednich produktów, usług i systemów opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych.

Źródło: www.europarl.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika