O Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem
Konferencja ws. Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych odbyła się w Warszawie 15-16 grudnia 2008 r.
- Wykorzystanie seksualne dzieci jest jedną z najbardziej odrażających form przemocy wobec dzieci. Statystyki stwierdzonych przestępstw wskazują, że w Polsce rejestrowanych jest corocznie około 3000 przypadków różnych czynów popełnionych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, których ofiarami padają małoletni - powiedział Łukasz Rędziniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie zakończonej dzisiaj konferencji, dotyczącej Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Spotkanie wraz z Radą Europy organizowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Odbywająca się w Warszawie konferencja była kolejnym z cyklu przedsięwzięć regionalnych, poświęconych promowaniu ratyfikacji Konwencji. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Austrii, Republiki Czeskiej, Niemiec, Węgier, Irlandii, Liechtensteinu, Litwy, Holandii, Słowacji, Słowenii oraz Wielkiej Brytanii.
Konwencja została otwarta do podpisu 25 października 2007 r. w Lanzarote, podczas 28. Konferencji Europejskich Ministrów Sprawiedliwości. W tym też dniu została ona podpisana przez Polskę. Dotychczas sygnatariuszami Konwencji zostało 28 państw.
Głównym celem Konwencji jest zapobieganie i zwalczanie seksualnego wykorzystania dzieci i niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, ochrona praw dzieci będących ich ofiarami oraz promowanie krajowej i międzynarodowej współpracy przeciwko tym zjawiskom.
Obecnie w ramach Rządu RP trwają prace zmierzające do dostosowania polskich przepisów w celu umożliwienia ratyfikacji konwencji przez Polskę.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Źródło: www.ms.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?