O systemie ochrony konsumentów w Polsce...
Celem wizyty Komisarz Kunevy w Polsce jest promowanie idei włączenia zagadnień konsumenckich do innych obszarów polityki UE, takich jak usługi finansowe, transport czy energetyka. Jest to jeden z głównych priorytetów unijnej Strategii Polityki Konsumenckiej na lata 2007-2013. Ważny punkt pobytu Megleny Kunevy, to spotkanie z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Komisarz Kuneva pozytywnie oceniła działania podejmowane przez UOKiK na rzecz edukacji konsumentów oraz ochrony ich interesów. Tylko w 2008 roku do Rejestru klauzul niedozwolonych zostało wpisanych prawie 140 postanowień abuzywnych (obecnie znajduje się ich tam ponad 1400). Ponadto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wszczęliśmy blisko 800 postępowań administracyjnych (z tego 393 wyjaśniających) i wydaliśmy prawie 100 decyzji z zakresu ochrony konsumentów. - Prawo, nawet zapisane, pozostaje martwe jeśli nie jest wdrażane i przede wszystkim egzekwowane - powiedziała Meglena Kuneva.
Ze względu na szerokie kompetencje, jakie ustawodawca przyznał Prezesowi UOKiK, Urząd dba nie tylko o ekonomiczne interesy konsumentów prowadząc liczne postępowania administracyjne czy akcje edukacyjne, ale również o ich zdrowie i życie eliminując z rynku produkty niebezpieczne. Walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami służą również nowe przepisy, dzięki którym od kwietnia 2007 roku mamy możliwość nakładania kar finansowych na przedsiębiorców. Ci, którzy naruszają prawa konsumentów, muszą liczyć się z sankcją w wysokości do 10 proc. ich przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. - Chciałabym podkreślić, że w naszych wysiłkach na rzecz nadania problemom konsumenckim właściwej rangi liczymy na wsparcie ze strony Komisji Europejskiej. Podobnie jak Pani Komisarz dostrzegam potrzebę uwzględnienia interesów słabszych uczestników rynku w procesie opracowywania, a następnie wdrażania wielu polityk prowadzonych przez państwo - podsumowała Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Podczas spotkania zaprezentowany został projekt, realizowany dzięki wsparciu Komisji Europejskiej - aż 60 proc. z blisko 250 tys. euro finansowane jest ze środków unijnych. Inicjatywa ma służyć podniesieniu bezpieczeństwa dzieci na placach zabaw.
Meglena Kuneva pochodzi z Bułgarii, jest doktorem prawa i pełni funkcję w Komisji Europejskiej od stycznia 2007 roku, kiedy Bułgaria i Rumunia wstąpiły do Unii Europejskiej. Bezpośrednio przedtem była ministrem do spraw europejskich Bułgarii.
Materiał dźwiękowy z konferencji prasowej na stronie: http://ec.europa.eu/polska/news/080627_kuneva_pl.htm
Źródło: www.uokik.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?