O wypadkach przy pracy na konferencji służb bhp

„Wypadki przy pracy a koszty społeczne" - to temat konferencji zorganizowanej 17 kwietnia br. w Gdańsku przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Uczestniczyła w niej Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy. Wśród prelegentów byli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie i Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

Jak podkreślił gospodarz konferencji - prezes Zarządu Głównego OSPSBHP i zarazem członek Rady Ochrony Pracy Marek Nościusz, każdy wypadek przy pracy stanowi poważny problem zdrowotny, ekonomiczny, społeczny, a przede wszystkim ludzki, bo dotyka samego poszkodowanego i jego najbliższego środowiska zawodowego oraz rodzinnego. W Polsce wydarza się corocznie kilkadziesiąt tysięcy takich wypadków, ginie w nich ok. pół tysiąca osób, a wiele ofiar staje się osobami niepełnosprawnymi. Koszty tego ponosi całe społeczeństwo.

Porady prawne

Ważną rolę w zapobieganiu wypadkom pełnią służby bhp, reprezentowane w stowarzyszeniu. Wpływają one na kształtowanie bezpiecznych warunków pracy i profilaktyki wypadkowej, coraz częściej wypowiadają się we wszystkich sprawach dotyczących zamierzeń kierownictwa firmy w zakresie ochrony zdrowia pracowników. Misję zapewnienia skutecznej ochrony człowieka w środowisku pracy pełnią we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy.

Na znaczenie współdziałania służb bhp z inspekcją pracy zwróciła uwagę w krótkim wystąpieniu Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy. Stwierdziła, że pracownicy służby bhp są dla PIP cennymi naturalnymi sojusznikami, z którymi inspektorzy pracy spotykają się na co dzień w zakładach i wspólnie działają na rzecz poprawy warunków pracy. W związku z obchodzonym właśnie jubileuszem 90. lecia polskiej inspekcji pracy, Anna Tomczyk wręczyła prezesowi Markowi Nościuszowi pamiątkowy medal.

Zadania PIP w zakresie prewencji wypadków przy pracy przybliżył uczestnikom konferencji Andrzej Kowerski, kierownik Sekcji Wypadkowej w Departamencie Nadzoru i Kontroli GIP. Zaakcentował, że inspekcja realizuje je poprzez badanie i analizowanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontrolę stosowania środków zapobiegających im, kontrolę przestrzegania przepisów rozporządzenia. Rady Ministrów z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, a także poprzez udzielanie porad i informacji technicznych służących eliminowaniu zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników.

Z kolei Henryk Batorowski, kierownik Sekcji Prewencji i Promocji OIP w Gdańsku mówił m.in. o kosztach wypadków. Jak wskazał, w 2008 r. koszty świadczeń pieniężnych wypłaconych przez ZUS z tytułu rent inwalidzkich i rodzinnych, jednorazowych odszkodowań, zasiłków chorobowych, świadczeń rehabilitacyjnych w związku z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi wyniosły ponad 4,7 mld zł. Tymczasem całkowite koszty ponoszone przez państwo w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych (przy wzięciu pod uwagę, że wydatki z funduszu ubezpieczenia wypadkowego ZUS to tylko - jak to określił nadinspektor Henryk Batorowski - czubek góry lodowej) są 4-5 krotnie większe. Dla budżetu państwa, a co za tym idzie całego społeczeństwa jest to więc bardzo dotkliwy wydatek.

W konferencji wziął udział okręgowy inspektor pracy w Gdańsku Mieczysław Szczepański z zastępcą Zbigniewem Długokęckim

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy - www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika