Ochrona firm przed bankructwem

Rząd na stałe przyjął rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości

Łatwiejsza naprawa finansów firm będzie możliwa nie tylko do 30 czerwca 2021 r., jak przewidują specjalne regulacje związane z pandemią COVID. Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych i Prokuratorią Generalną, do tego stopnia zdały egzamin, że już na stałe wejdą do prawa gospodarczego.

9 marca br. Rada Ministrów przyjęła w tej sprawie projekt resortu sprawiedliwości.

Porady prawne

Przepisy chroniące nie tylko dłużników, ale i wierzycieli

Dzięki przepisom z Tarczy Antykryzysowej, przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową, może samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu. Postępowanie restrukturyzacyjne stało się szybsze i tańsze, przez co skuteczniej chroni firmy przed bankructwem. Pozwala na podjęcie ugodowego rozwiązania problemów związanych z niewypłacalnością, co jest szczególnie ważne w trudnym czasie pandemii.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne okazało się sukcesem, umożliwiając dostęp do prostej procedury małym i średnim przedsiębiorcom. Świadczą o tym dane. Od końca czerwca 2020 r. do początku marca 2021 r. w statystykach sądowych odnotowano już 539 takich postępowań. Tyle firm mogło uratować się dzięki przyjaznym dla przedsiębiorców regulacjom.

Przepisy chroniące nie tylko dłużników, ale i wierzycieli, są częścią przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Rejestr ma być uruchomiony 1 lipca 2021 r., a nowelizacja dostosowuje do nowych rozwiązań również procedurę upadłości konsumenckiej. Wprowadza w tym postępowaniu pełną elektronizację, która przejawia się m.in. poprzez możliwość składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz dostęp do akt przez internet.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika