Ochrona przeciwpożarowa po myśli pracodawców

Senat zajmował się zmianami do Kodeksu pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w części dotyczącej wyznaczenia pracowników w celu podejmowania działań na okoliczność zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (druk senacki 606).

Istotą nowelizacji jest nałożenie na pracodawców obowiązku wyznaczania pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów, zamiast - jak to jest obecnie - do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Proponuje się, aby w art. 2091 § 1 k.p. usunąć odniesienie do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, poprzez zastąpienie sformułowania: „czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej", sformułowaniem „wykonywania czynności w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników".

Zabieg taki zniesie obowiązek posiadania specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej narzucony dla wszystkich przedsiębiorców, a jednocześnie pozwoli implementować dyrektywę 89/391/EWG w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.

PKPP Lewiatan popiera przedłożone propozycje zmian, gdyż nie będą one tworzyć nieuzasadnionego obowiązku dla przedsiębiorców.

Jednocześnie informujemy, że w trakcie prac legislacyjnych czyniliśmy starania, aby dopuścić możliwość, by pracodawcy mający małe firmy (tj. zatrudniający do 20 pracowników) mieli prawo sami wykonywać czynności związane z ochroną przeciwpożarową - to jest ratowaniem życia, czy z ewakuacją, a nie byli formalnie zmuszani do wyznaczenia pracownika. Chodziło o danie wyboru - albo pracodawca wyznacza pracownika, albo też realizuje osobiście obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jeśli ma odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Proponowane przez nas rozwiązanie nie zostało jednak przyjęte, gdyż argumentowano, że prawo unijne wymaga wyznaczenia pracownika, natomiast pracodawca zawsze odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy. W naszym przekonaniu jest to bezzasadne obarczanie pracownika obowiązkami, które i tak spoczywają na pracodawcy. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika