Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

4 tys. zł – tyle dostanie rodzina zmarłego na pokrycie kosztów pogrzebu. To prawie 2,5 tys. zł mniej niż wcześniej.

- Zmianę najbardziej odczują osoby zamieszkałe w średnich i dużych miastach, gdyż taka kwota nie wystarczy tam na godziwy pochówek. Często kwota zasiłku pogrzebowego może nie wystarczyć na same opłaty cmentarne, nie mówiąc już o usługach pogrzebowych, czy posłudze duszpasterskiej – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Dariusz Dutkiewicz, dyrektor Polskiej Izby Pogrzebowej.

Według niego obniżenie zasiłku należy ocenić negatywnie nie tylko z punktu widzenia naszych portfeli. – Zmiany naruszają umowę społeczną, którą państwo polskie zawarło z obywatelami w ramach obowiązkowego ubezpieczenia społecznego – twierdzi Dutkiewicz. Zwraca on uwagę na to, że osoby będące już wiele lat w systemie ubezpieczeń społecznych odkładały w nim na swój godny pochówek. - Zasiłek pogrzebowy nie jest i nigdy nie był darowizną na rzecz zmarłego, tylko kwotą wypłacaną z jego ubezpieczenia odkładaną często przez całe życie – dodaje dyrektor Polskiej Izby Pogrzebowej. 

Podkreśla on, że za 4 tys. zł można co najwyżej zorganizować samą uroczystość pogrzebową, bez opłat na cmentarzu. – Pamiętajmy jednak, że usługa pogrzebowa to de facto około 1/3 wszystkich kosztów związanych z pochowaniem osoby nam bliskiej – zwraca uwagę Dariusz Dutkiewicz. 

Również zakłady pogrzebowe przyznają, że zorganizowanie pogrzebu za 4 tys. zł jest bardzo trudne. – Jakimś wyjściem jest kremacja i złożenie prochów w urnie na cmentarzu komunalnym. Wtedy możemy zmieścić się w zasiłku – mówi dla e-prawnik.pl przedstawiciel zakładu Hades z Łodzi. Chcąc pochować zwłoki bardziej tradycyjnie zasiłek wystarczy natomiast na skromny pogrzeb w zwykłej trumnie, z jednym wieńcem i bez dodatkowej oprawy.

Obniżony zasiłek wprowadza nowela ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. nr 238, poz. 1578). Dokument zlikwidował regułę, według której wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Zamiast tego zapisano w ustawie, że zasiłek pogrzebowy wypłacany z ZUS, KRUS i dla służb mundurowych wynosi równo 4 tys. zł

- Zmniejszy to wypłaty zasiłków pogrzebowych w skali 10 miesięcy 2011 roku, od marca do grudnia, o 862,3 mln zł – wyliczyli autorzy zmian.

W ZUS ma zostać o 720,9 mln zł więcej, a w KRUS o 141,4 mln zł więcej. Natomiast proponowane regulacje dotyczące obniżenia wysokości zasiłków pogrzebowych dla służb mundurowych zmniejszą wydatki budżetu państwa o blisko 4,27 mln zł.

Jak zmieniała się wysokość zasiłku pogrzebowego z ZUS?
Od 1 września 2009 r. do 30 listopada 2009 r. - 6162,96 zł
Od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. - 6227,72 zł
Od 1 marca 2010 r. do 31 maja 2010 r. - 6487,20 zł
Od 1 czerwca 2010 r. do 31 sierpnia 2010 r. - 6632,76 zł
Od 1 września 2010 r. do 30 listopada 2010 r. - 6395,70 zł
Od 1 grudnia 2010 r. do dnia 28 lutego 2011 r. - 6406,16 zł
Od 1 marca 2011 r. -  4000 zł

Obniżając kwotę zasiłku rząd argumentował, że jego wysokość była o wiele wyższa niż średnia w innych państwach Unii Europejskiej.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Pieniądze można dostać w razie śmierci osoby ubezpieczonej oraz otrzymującej emeryturę lub rentę. Zasiłek należy się również wtedy, gdy umrze członek rodziny wspomnianych osób.

 Członkami rodziny, o których mowa wyżej są:     
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,    
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, w tym również
w ramach rodziny zastępczej,    
- wnuki i rodzeństwo,    
- małżonek (wdowa i wdowiec),    
- rodzice, w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające.

Ponadto wsparcie zostanie wypłacone w razie zgonu osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Tak samo będzie w przypadku śmierci osoby pobierającej zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński czy świadczenie rehabilitacyjne.

Omawiany zasiłek przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Może się o niego ubiegać nie tylko pogrążony w żałobie członek rodziny, lecz także np. pracodawca, dom pomocy społecznej lub gmina," która zapłaciła za pochówek. Jeśli wydatki poniosła więcej niż jedna osoba lub podmiot, to muszą się one podzielić zasiłkiem proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Trzeba złożyć wniosek i zebrać dokumenty

Starając się o zasiłek pogrzebowy należy wypełnić odpowiedni wniosek (druk ZUS Z-12 ). Dołączamy do niego skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków potwierdzających poniesione koszty pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank. Dodatkowo będą nam potrzebne dokumenty potwierdzające pokrewieństwo (np. skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (10)

Polak

2.11.2012 12:4:44

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

To kpina z obywateli aby Tusk i jego banda urzedowala POd szyldem Partia Obywatelska?

edmund2000

20.3.2012 20:9:45

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Najlepiej gdyby nas coś zeżarło nap rekin to odpadają wszystkie koszty. Więc jedźmy do ciepłych krajów jako przynęnta i po problemie.

peter

2.3.2011 16:22:51

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Prawda jest taka że zakłady pogrzebowe jak dotąd miały super marżę. Trumnę sosnową którą kupowały za 300-400 PLN sprzedawały po 1 000. Dęby które producenci pchają po 1 000, zakład sprzedaje najniżej za 2 500. Tyle w temacie.

Piotr

2.3.2011 1:25:58

Umarłemu i kadzidło nie pomoże.

Mam 72 lata i 860zł emerytury. Nie boję się śmierci, ale martwię się, kto i za co mnie pochowa. Zadba o mój rodzinny grób. Faktem jest, że w Polsce koszty pogrzebowe urosły nieproporcjonalnie do potrzeb. Zakłady pogrzebowe dają wysokie łapówki w szpitalach (i gdzie indziej też...) za pierwszeństwo w zdobyciu danych rodziny zmarłego. To im się opłaca. Ceny wywindowano horrendalnie "zagospodarując" całą kwotę, jaka by nie była. Kościół też pazerny bez katolickiej litości. Hieny rozdrapujące co do grosza każdą kwotę ku rozpaczy rodziny zmarłych. Dawniej wypadało pozostawić rodzinie trochę grosza na stypę. Dziś są bez skrupułów. PAZERNE HIENY!

voyco

1.3.2011 23:0:46

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Zwykły rozbój w imieniu własnego prawa. Co z prawem ludzi, którzy płacili składki kilkadziesiąt lat wzięli "złośliwie" umarli a na dodatek pozostawali sami. Nawet w takim przypadku mogą liczyć tylko na Pomoc Społeczną jak ci od których "Szanowni Włodarze" nie otrzymali ani grosza składek. Na ostatnią drogę obywatele wypracowali sobie otrzymanie jałmużnę na drogę wiecznego spoczynku. Wstyd dla Państwa "prawa".

Głębinowiec

1.3.2011 15:57:37

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

ZUS to dziady niech ich pochowają za 4000zl to moze oczy im sie otworzą

szunaj23

1.3.2011 14:10:10

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Czyli na osobę która została pochowana do wczoraj tj.do 28.02.11r. członek rodziny który pokrył koszty pogrzebu dostał stawkę 6406,16zł wypracowaną i odłożoną w ZUS przez lata a ci pochowani od dziś są pokrzywdzeni bo przecież tak samo odkładali pieniążki.Czyli rząd nas od dziś skubie nawet za skórkę !!! A co do cen pochówku to prawda że firmy pogrzebowe i niektórzy księża zachowują się jak hieny cmentarne, ile się daje tyle się kraje.

mrnobody656

1.3.2011 12:31:40

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Gdyby zakłady pogrzebowe nie windowały tak cen, wystarczyłby nawet zasiłek w wysokości 3 tyś. zł. Jeśli chodzi o ceny ustalane przez księży, to często tzw. "co łaska" znaczy tyle, co wszystko co masz.

nika1000

1.3.2011 11:14:20

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Dokładnie j/w . -w styczniu zmarł mój Tata,wydałam wszystko co dostałam z Zusu ale tylko dlatego,żeby nie dusiła mnie rodzina, ponieważ dostałam nakaz,że z pogrzebu ma zostać cztery tysiące. Jednoczenie stwierdzam ,że gdybyśmy dostawali na pogrzeb 10.000 zakłady pogrzebowe chętnie by je zagospodarowały.Ksiądz stanowczo za drogi,tu można podzielić na dwa w pierwszej kolejności.

mm

1.3.2011 10:56:27

Re: Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

Prawda jest taka, że zakładay pogrzebowe przy dotychczasowym bardzo wysokim zasiłku na siłę zawyżały koszty. Chowałam najbliższą osobę i na własne oczy widziałam, jak do kosztorysu były dopisywane nieuzasadnione pozycje typu 250 zł za takie papierowe "serwetki" pogrzebowe, żeby tylko maksymalnie wykorzystać pieniądze z zasiłku. Niech zakłądy po prostu w końcu obniżą ceny do normalnych.

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY