Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV
Więcej osób obejrzy wiadomości na „jedynce” w cyfrowej jakości. A co z widzami, którzy mają stare telewizory?
Od tego czwartku poszerzy się terytorium, na którym można odbierać pakiet kilku cyfrowych kanałów telewizyjnych, zwany multipleksem MUX-3. Znajdują się w nim takie stacje jak: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura oraz TVP Historia.
Po rozszerzeniu sygnału 45 proc. mieszkańców województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego będzie mogło oglądać wspomniane stacje w lepszej jakości.
Trzeba się do tego jakoś przygotować? Jeśli mamy telewizor w systemie MPEG-4, to wystarczy wejść w ustawienia odbiornika i uruchomić automatyczne wyszukiwanie programów cyfrowych. Nie musimy zmieniać anteny. Telewizję cyfrową można odbierać tę samą, którą odbieramy teraz programy analogowe.
Mam stary odbiornik. Nie obejrzę programów?
Rozszerzanie sygnału cyfrowego na nowe obszary kraju nie oznacza, że nie odbierzemy tam programów analogowo. Osoby, które mają telewizory w starszej technologii, mogą jeszcze spać spokojnie. Sygnał analogowy ma być stopniowo wygaszany od drugiej połowy przyszłego roku. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zostanie całkowicie zlikwidowany dopiero 31 lipca 2013 roku.
Nie dajmy się więc oszukać nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy namawiając np. do podpisywania umów z operatorami kablowymi informują nas, że sygnał analogowy jest już wygaszany. Jeśli chcemy sprawdzić, kiedy nastąpi to w naszej miejscowości, to możemy skorzystać z interaktywnej mapy, którą przygotował resort infrastruktury. Znajdziemy ją TUTAJ. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce nazwę gminy.
Jak najtaniej przeskoczyć na program cyfrowy?
Przejście na sygnał cyfrowy jest jednak nieuniknione. Szykując się do tego możemy wybrać między kilkoma opcjami.
Na początek należy zaznaczyć, że odbiorcy nie będą zmuszeni do wymiany starego telewizora, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.
Sprawdź aktualny program TV.Kupimy go w większości sklepów oferujących sprzęt elektroniczny. Trzeba pytać o tzw. dekoder STB. Koszt podstawowego urządzenia to około 200-250 zł. W tym przedziale cenowym można już nabyć dekoder przystosowany do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Na rynku są oczywiście urządzenia droższe, posiadające np. wbudowany dysk twardy.
Kolejną możliwością, która nie nadwyręży naszego portfela, jest odbiór kanałów cyfrowych na monitorze domowego komputera. Wystarczy, że dokupimy odbiornik telewizji cyfrowej. Podłącza się go np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Jest to rozwiązanie najtańsze – przy założeniu posiadania anteny i komputera. Koszt wspomnianej karty wynosi około 100-200zł.
Najdroższą możliwością jest natomiast wymiana telewizora analogowego na cyfrowy. Tutaj koszt może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, by kupić odpowiedni telewizor, czyli taki, który spełnia wymagania podane w rozporządzeniu resortu infrastruktury.
Kupuję telewizor. Na jakim odbiorę sygnał cyfrowy?
Odbiornik musi posiadać wbudowany dekoder, zapewniający dla:
- sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);
- sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1.
kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
Warto też wspomnieć, że jeżeli obecnie korzystamy z usług operatorów kablowych/satelitarnych i nie jesteśmy zainteresowani odbiorem programów telewizji naziemnej, w ogóle nic nie wydamy. W takiej sytuacji zbędne będzie wymienianie telewizora czy dokupienie dekodera.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. z 2011 r. nr 153, poz. 903).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?