Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Więcej osób obejrzy wiadomości na „jedynce” w cyfrowej jakości. A co z widzami, którzy mają stare telewizory?

Od tego czwartku poszerzy się terytorium, na którym można odbierać pakiet kilku cyfrowych kanałów telewizyjnych, zwany multipleksem MUX-3. Znajdują się w nim takie stacje jak: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura oraz TVP Historia.

Po rozszerzeniu sygnału 45 proc. mieszkańców województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego będzie mogło oglądać wspomniane stacje w lepszej jakości.

Trzeba się do tego jakoś przygotować? Jeśli mamy telewizor w systemie MPEG-4, to wystarczy wejść w ustawienia odbiornika i uruchomić automatyczne wyszukiwanie programów cyfrowych. Nie musimy zmieniać anteny. Telewizję cyfrową można odbierać tę samą, którą odbieramy teraz programy analogowe.

Mam stary odbiornik. Nie obejrzę programów?

Rozszerzanie sygnału cyfrowego na nowe obszary kraju nie oznacza, że nie odbierzemy tam programów analogowo. Osoby, które mają telewizory w starszej technologii, mogą jeszcze spać spokojnie. Sygnał analogowy ma być stopniowo wygaszany od drugiej połowy przyszłego roku. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zostanie całkowicie zlikwidowany dopiero 31 lipca 2013 roku.

Nie dajmy się więc oszukać nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy namawiając np. do podpisywania umów z operatorami kablowymi informują nas, że sygnał analogowy jest już wygaszany. Jeśli chcemy sprawdzić, kiedy nastąpi to w naszej miejscowości, to możemy skorzystać z interaktywnej mapy, którą przygotował resort infrastruktury. Znajdziemy ją TUTAJ. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce nazwę gminy.

Jak najtaniej przeskoczyć na program cyfrowy?

Przejście na sygnał cyfrowy jest jednak nieuniknione. Szykując się do tego możemy wybrać między kilkoma opcjami.

Na początek należy zaznaczyć, że odbiorcy nie będą zmuszeni do wymiany starego telewizora, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Kupimy go w większości sklepów oferujących sprzęt elektroniczny. Trzeba pytać o tzw. dekoder STB. Koszt podstawowego urządzenia to około 200-250 zł. W tym przedziale cenowym można już nabyć dekoder przystosowany do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Na rynku są oczywiście urządzenia droższe, posiadające np. wbudowany dysk twardy.

Kolejną możliwością, która nie nadwyręży naszego portfela, jest odbiór kanałów cyfrowych na monitorze domowego komputera. Wystarczy, że dokupimy odbiornik telewizji cyfrowej. Podłącza się go np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Jest to rozwiązanie najtańsze – przy założeniu posiadania anteny i komputera. Koszt wspomnianej karty wynosi około 100-200zł.

Najdroższą możliwością jest natomiast wymiana telewizora analogowego na cyfrowy. Tutaj koszt może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, by kupić odpowiedni telewizor, czyli taki, który spełnia wymagania podane w rozporządzeniu resortu infrastruktury.

Kupuję telewizor. Na jakim odbiorę sygnał cyfrowy?
Odbiornik musi posiadać wbudowany dekoder, zapewniający dla:
- sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);
- sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1.
kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Warto też wspomnieć, że jeżeli obecnie korzystamy z usług operatorów kablowych/satelitarnych i nie jesteśmy zainteresowani odbiorem programów telewizji naziemnej, w ogóle nic nie wydamy. W takiej sytuacji zbędne będzie wymienianie telewizora czy dokupienie dekodera.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. z 2011 r. nr 153, poz. 903).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (11)

pielkaraf

29.10.2011 9:42:5

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

wcześniej czy później to musiało się wydażyć, ale dlaczego do dziś można jeszcze nabyć odbiorniki bez kompresji mpeg4. Osobiście mam takie dwie plazmy z przed paru lat 42 i 52 cale

kontra

28.10.2011 16:1:49

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

do tytusa: A po jaką cholerę potrzebny mi telewizor 70". Jetem w mieszkaniu a jak będę chciał oglądać 70" to pójdę do kina.

tytus

28.10.2011 11:44:4

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

A ty zniesmaczony widziałeś TV o przekątnej 70 cali? I ich ceny? No chyba nie. 10 tysiaków to minimum trzeba za takie cudo zapłacić. Pewnie gdyby w tekście było, że TV kosztuje nawet kilka tysięcy, to byś marudził, że to bzdury, bo są odbiorniki za kilkanaście ;-P

zniesmaczony

27.10.2011 19:31:6

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Nie piszcie bzdur; "wymiana telewizora analogowego na cyfrowy. Tutaj koszt może sięgać kilkunastu tysięcy złotych"...??? Popularne 3D można zakupić za 4500 zł do 8000 zł, a ledowe np. 32" za 799 zł z bajerami...

Maciej

26.10.2011 20:42:13

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Jak już od 1 sierpnia 2013 w pełni przejdziemy na odbiór cyfrowy, to wtedy zapewne zakodują sygnał i bez wykupienia karty CI, sobie nie popatrzymy - ot taka darmowa tv cyfrowa z prawie w 100% sciągalnym abonamentem, pozdrawiam

Natter

26.10.2011 20:19:44

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Cyfrowa czy nie cyfrowa tego badziewia z ciągłymi reklamay to się nie dało już oglądać.Wyrzuciłem telewizor

kontra

26.10.2011 16:26:57

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Do The Art i mmx. Na na razie okularów nie potrzebuję. Wyobraź sobie że potrafię przeczytać gazetę w półmroku a The Art widać nie posiadasz innych argumentów bo niby skąd możesz wiedzieć że odbieram na rubinie? Rubina nigdy nie miałem i oglądałem go tylko na dworcu centralnym. Faktem jest ze gdy ma być lepszy dźwięk i obraz to powinna być różnica a po drugie to widzę że jesteś zupełnie ciemny w tym temacie bo przy odbiorze cyfrówki nigdy nie będziesz miał śniegu jak piszesz tylko obraz się zatrzyma albo będzie jakiś rozmazany po trzecie posiadam sprzęt najlepszy jaki w momencie zakupu był dostępny. Po czwarte przekonałem się że przy zakupie tego rodzaju urządzeń nie warto się kierować ceną bo jednym sklepie ten sam sprzęt jest nawet o 50zł tańszy niż w innym sklepie. Po piąte nie jestem profesjonalistą w tym temacie ale amatorsko zajmuję się tematem radiowo telewizyjnym od 45 lat .

TheArt

26.10.2011 14:2:14

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Do kontra: na rubinie tego nie dostrzeżesz, zawsze będziesz miał śnieg

pańcio szefcia

26.10.2011 13:37:42

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Oczywiście, że na niekorzyść TY cyfrowej jeżeli używa się popularnego , taniego sprzętu jaki oferowany jest powszechnie w handlu. Sygnał jest mocno skompresowany (MPEG-4). Cyfryzacja tak naprawdę jest dla nadawców oraz oferentów przeróżnych usług. Jest nadzieja , że z biegiem czasu technologia uzyskiwania coraz lepszego obrazu na popularnym sprzęcie, pozwoli jakościowo dorównać sygnałowi analogowemu (mam na myśli standardowe warunki). Choć znając życie raczej sądzę , że posłuży to do upchania jeszcze większej ilości różnych różności w jednym paśmie.

mmx

26.10.2011 13:27:28

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

do kontra: idź do okulisty jak nie widzisz różnicy

kontra

26.10.2011 12:38:51

Re: Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Już odbieram tv cyfrową i nie widzę żadnych różnic między odbiorem w kanałach cyfrowych a analogowych i wydaje mi się ze porownanie jakosci obrazu jest na nie korzyść tv cyfrowej.

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: