Odpis na ZFŚS 2012. Sprawdź, ile wyniesie

Dotychczas z każdym rokiem firmy były zmuszane do odkładania coraz większych kwot na świadczenia socjalne dla pracowników. Rząd chce to zmienić.

W projekcie ustawy okołobudżetowej zapisano, by odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) w 2012 roku został zamrożony na poziomie obowiązującym obecnie.

Jeśli propozycja rządu zostanie uchwalona, to w przyszłym roku podstawą do obliczenia odpisu podstawowego będzie kwota w wysokości 2.917,14 zł.

Do tej pory wspomniana podstawa zmieniała się co roku wraz ze zmianą wysokości przeciętnej płacy i w ciągu ostatnich kilku lat nieustannie wzrastała. W konsekwencji pracodawcy ponosili coraz większe wydatki na ZFŚS. Zamrożenie kwoty podstawy spowoduje zatem, że firmy będą mogły zaoszczędzić na przyszłorocznej działalności socjalnej.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obowiązek tworzenia ZFŚŚ mają te firmy, które na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Tam, gdzie zatrudnienie jest niższe, utworzenie funduszu jest dobrowolne. W przypadku samorządów i jednostek budżetowych fundusz musi natomiast powstać bez względu na liczbę pracowników.

Rząd wyliczył, że zamrożenie odpisu na ZFŚS 2012 pozwoli zatrzymać w budżecie państwa około 30 mln złotych. Rozmiar oszczędności w firmach spoza budżetu jest niemożliwy do oszacowania.

Ile wyniesie odpis na ZFŚŚ w 2012 roku?

Podstawą do obliczenia konkretnych stawek ma być przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za II półrocze 2010 roku, czyli wspomniane 2.917,14 zł.

O tym, ile firma ma przeznaczyć na jednego pracownika decyduje charakter zatrudnienia (warunki normalne lub szkodliwe). W przypadku pracownika młodocianego pod uwagę bierze się natomiast rok nauki.

Odpis na ZFSŚ w 2012 roku (jeśli pomysł rządu wejdzie w życie)

1.093,93 zł

Na jednego zatrudnionego (odpis podstawowy)

1.397,13 zł

Na jednego zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach

145,86 zł



Na jednego zatrudnionego młodocianego

I rok nauki

175,03 zł

II rok nauki

204,20 zł

III rok nauki

.

Jeśli w firmie powstanie fundusz, to do końca maja każdego roku przedsiębiorca wpłaca na odrębne konto 75 proc. równowartości odpisów. Pozostałe 25 proc. musi tam trafić do końca września.

Co pracownik ma za pieniądze z funduszu?

Zebrane środki są przeznaczane na działalność socjalną. Rodzice mogą dostać np. dofinansowanie do opłat za żłobki i przedszkola. Firma przeznacza je również na bony, pożyczki, prezenty świąteczne oraz inną pomoc rzeczową dla potrzebujących.

Każdy pracodawca tworzący ZFŚŚ powinien opracować regulamin, w którym zostaną określone kryteria dochodowe uprawniające podwładnych do otrzymania pomocy. Musimy pamiętać, że w zależności od zapisów regulaminu nie każdy pracownik skorzysta z funduszu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tommi 2013-12-06 06:53:17

    A kiedy zamrozi wynagrodzenia zarządów? Np na poziomie max 2x średnia krajowa? Oczywiście że tego nie zrobi bo to ta sama banda wzajemnie się wspiera. A za swoje nietrafione pomysły obciąża całą resztę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika