Odwrócona hipoteka. Ustawa czeka na podpis prezydenta, co się zmieni?

Odwrócony kredyt hipoteczny to nic innego, jak przekazanie przez bank pieniędzy na dowolny cel. Specyfiką tego typu kredytu jest to, że banki udzielają kredytu pod zastaw nieruchomości.

Bank wypłaca określoną kwotę, a kredytobiorca nie jest zobowiązany do spłaty tego kredytu w tradycyjny sposób. Chodzi o to, że zabezpieczeniem spłaty kredytu jest nieruchomość będąca własnością seniora.

Bezpieczne rozwiązanie

Osoba korzystająca z kredytu pozostaje do końca życia właścicielem nieruchomości i może w niej mieszkać. Można również odstąpić od zawarcia umowy i przedterminowo oraz bezpłatnie spłacić zaciągnięty kredyt. W takim wypadku kredytobiorca zachowa prawo do nieruchomości.

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie adresowane przede wszystkim do osób starszych.

Prawo do kredytu

Z odwróconej hipoteki skorzystają ci seniorzy, którzy posiadają określone prawo do mieszkania, np. w postaci:

 • Prawa własności,
 • Prawa współwłasności,
 • Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
 • Prawo użytkowania wieczystego gruntu.

Wycena nieruchomości

Suma pieniędzy, jaką otrzyma senior będzie zależna od rynkowej wartości nieruchomości. Pieniądze trafią do nich przez okres określony w umowie. Oznacza to, że pieniądze nie muszą być wypłacane dożywotnio. Mogą być wypłacane w ratach lub jednorazowo.

[źródło: premier.gov.pl]

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Odblokowane wyodrębnianie mieszkań w starych budynkach

  Będzie łatwiej uzyskać własność lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Po uchwaleniu przez obie izby parlamentu nowelizacja ustawy o własności lokali czeka na podpis Prezydenta.

 • Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

  W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)

 • Będą kolejne usprawnienia w ustawie Prawo wodne

  W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej trwają prace nad kolejnym usprawnieniem Prawa wodnego. Chodzi m.in. o obniżenie rygorów formalnych związanych z postępowaniami (...)

 • Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

  Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie (...)