Ofiary pedofilów pod większą ochroną

Wydłużenie okresów przedawnienia przestępstw seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz szerszą ochronę prawną małoletnich ofiar takich czynów przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła wczoraj w życie.

Nowelizacja kodeksu karnego stanowi, że przedawnienie karalności przestępstw przeciw wolności seksualnej i obyczajności - jeśli pokrzywdzonym jest małoletni - nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30. roku życia. Osoby, które jeszcze, jako małe dzieci padły ofiarą przestępstw o charakterze seksualnym, mogą zatem dochodzić ukarania sprawcy, gdy osiągną już one samodzielność, tj. po ukończeniu 18 roku życia.

Według dotychczasowych przepisów przedawnienie takie nie mogło nastąpić przed upływem pięciu lat od ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat.

Porady prawne

Ponadto zmiana rozszerzyła ochronę małoletnich w przypadku niektórych przestępstw. Dotychczas karane było utrwalanie, przechowywanie lub posiadanie pornografii z udziałem osoby w wieku poniżej 15 lat. Zgodnie z ustawą przestępstwem są też takie czyny w odniesieniu do małoletnich - do osiągnięcia przez nich pełnoletniości, czyli 18. roku życia.

Ustawa wprowadza również zmiany mające na celu ograniczenie zjawiska prostytucji dziecięcej. Obecnie każdy kontakt seksualny z dzieckiem poniżej 18 lat, który wiąże się z przekazaniem lub obietnicą korzyści majątkowej lub osobistej, stanowi przestępstwo. Nie ma przy tym znaczenia z czyjej inicjatywy doszło do takich kontaktów. Dorosły oferujący takie korzyści nie będzie już mógł się tłumaczyć tym, że jedynie przyjął propozycję dziecka.

Ustawa objęła również wymogiem niekaralności wychowawców i kierowników zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży (tzw. obozów i kolonii) za określone przestępstwa oraz nałożyła na te osoby obowiązek przedłożenia informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego przed przystąpieniem do pracy z dziećmi.

Źródło: Biuro Prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika