Okrągły stół europejskiego numeru alarmowego 112

W dn. 3 listopada 2008 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona numerowi 112.

Spotkanie będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego 112 (EENA) oraz grupy politycznej Parlamentu Europejskiego EPL-ED otworzył Podsekretarz Stanu w MSWiA Witold Drożdż. - Spotykamy się w szczególnym momencie szeregu działań wdrożeniowych numeru 112 - legislacyjnych, organizacyjnych, a także technicznych. Jednym z priorytetów MSWiA i Rządu jest, aby Polska była w czołówce krajów zapewniających jak najlepszą obsługę numeru 112 - powiedział Minister Drożdż. Podkreślił też, że konferencja jest doskonałą okazją by przeprowadzić szeroką dyskusję o szansach, problemach i doświadczeniach innych państw związanych z numerem 112.

Porady prawne

Założeniem Komisji Europejskiej jest aby, obok wspólnej flagi i waluty europejskiej, numer alarmowy 112 stał się charakterystycznym symbolem Unii Europejskiej. Jego wspólnotowy charakter podkreślił współotwierając konferencję Jacek Saryusz-Wolski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członek Komitetu Doradczego EENA - Obywatele polscy coraz bardziej czują się obywatelami Unii Europejskiej, a także obywatele UE czują się u nas jak w domu - powiedział. Jednak, jak zauważył Saryusz-Wolski, zdarzają się nieszczęścia, wypadki losowe, kiedy powinni oni mieć możliwość jak najszybszego otrzymania pomocy - w tym miejscu nieoceniony jest numer 112 - element wspólnej przestrzeni europejskiej. Poseł Saryusz-Wolski poinformował również o inicjatywie Parlamentu Europejskiego skierowanej do Przewodniczącego Komisji Europejskiej i Prezydencji francuskiej, aby dzień 11 lutego (11.2) ogłosić jako europejskie dzień numeru 112. Wspólne standardy, możliwość lokalizacji dzwoniącego, przyjmowanie zgłoszeń w językach obcych - nie będą działać w praktyce, jeśli informacja o europejskim numerze alarmowym nie dotrze do świadomości ludzkiej. W tym kontekście Poseł Saryusz-Wolski przypomniał budujący przykład Krystiana Drozdka, trzylatka z Łodzi, który w październiku 2007 r. uratował chorą matkę dzwoniąc na numer 112. Jego bohaterski czyn i obywatelska postawa zostały nagrodzone w czerwcu 2008 r. w Brukseli.

O ciągłej potrzebie informowania na temat europejskiego numeru alarmowego 112 mówiła także Duszana Zdravkova, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Bułgarii: obywatele powinni być informowani, edukowani, oraz mieć możliwość uczestniczenia w procesie oceny funkcjonowania systemu ratownictwa. Dieter Nuessler z Niemiec - przedstawiciel FEU (Federation of the European Union Fire Officers Associations) opowiadał o praktycznym wymiarze edukacji obywateli, dorosłych i tych najmłodszych, w zakresie numeru alarmowego 112.

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań
W konferencji wzięło udział około 30 ekspertów zajmujących się problematyką powiadamiania ratunkowego w krajach Europy jak i w Stanach Zjednoczonych. Udział tak licznej grupy specjalistów pozwolił na porównanie rozwiązań w zakresie Europejskiego Numeru Alarmowego 112 w poszczególnych krajach unijnych, ale także wymianę doświadczeń ze stroną amerykańską i działającym tam ogólnym numerem alarmowych 911.

Udział ponad 170 przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Zdrowia, służb ratownictwa medycznego, wojewodów, wydziałów zarządzania kryzysowego, społecznych organizacji zajmujących się kwestiami obsługi wywołań kierowanych na numery alarmowe, przedstawicieli szkół, placówek naukowo-badawczych oraz firm komercyjnych zajmujących się powyższą tematyką świadczy o dużym zainteresowaniu problematyką numeru 112 w Polsce.

Szczególnie gorąca dyskusja wywiązała się pomiędzy uczestnikami konferencje w tej jej części, która koncentrowała się na kwestiach podejmowanych przez Polskę działań związanych z implementacją nowych rozwiązań w zakresu systemu powiadamiania ratunkowego, ratownictwa medycznego - w oparciu o zintegrowane powiatowe Centra Powiadamiania Ratunkowego, oraz naszych doświadczeń w zakresie systemu lokalizacji osób dzwoniących na numer 112. Z oceny przedstawionej przez jednego z prelegentów wynika, iż Polska w ostatnim okresie stała się w Europie liderem nie tylko w zakresie propagowania numery 112, ale także w zakresie wdrażanych i planowanych rozwiązań technicznych. Polskie osiągnięcia i plany zostały zaprezentowane w zakresie organizacyjnym przez Przemysława Gułę - Dyrektora Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA, w zakresie technicznym przez Piotra Durbajło - Dyrektora Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA oraz Zastępcę Komendanta Głównego PSP - nadbryg. Janusza Skulicha w obszarze pragmatyki służby.

Zagraniczni goście z uznaniem wypowiadali się o podejmowanych w naszym kraju działaniach w kontekście usprawniania działania nie tylko europejskiego numeru alarmowe 112, ale i pozostałych numerów alarmowych. Pozytywnie ocenili także sprawne wdrożenie rozwiązań z zakresu lokalizacji osób dzwoniących na numer alarmowy 112. Podzielili się także swoimi doświadczeniami w zakresie budowy systemów obsługi numerów alarmowych jak i optymalizacji działań służb ratunkowych.

Polacy wiedzą, że 112 to dobry numer - Skąd taka znajomość numeru?
Kolejnym polskim elementem konferencji były prezentacje dotyczące promocji wiedzy o numerze 112. W porównaniu z innymi krajami UE, Polska ma bardzo dobrą znajomość numeru 112, - naszą ambicją jest utrzymanie tego przywództwa. Realizując zasadę wzajemności i solidarności, sprawiamy, że poczucie „nasz dom Polska" zyskuje wymiar „nasz dom Unia Europejska".

Niewątpliwie świadomość numeru 112 w Polsce nie byłaby tak duża, gdyby nie działania edukacyjne jak np. program "Nasze bezpieczeństwo" - zaprezentowany przez Eligiusza Pietrzaka i Marka Parola z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Łodzi. Program powstał 15 lat temu, zaś od 3 lat zajmuje się propagowaniem wiedzy jak alarmować o zagrożeniach za pomocą numeru 112. Jest realizowany przede wszystkim w formie broszur dla dzieci i młodzieży w różnych przedziałach wiekowych, również dla słabo słyszących, słabo widzących i specjalnej troski, a także poprzez materiały do prowadzenia zajęć dla nauczycieli.

Bardzo ciekawą formę promocji europejskiego numeru alarmowego zaprezentował również Jacek Konciak z Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa z Łodzi. Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny „Przypadki Damiana - szkolnego piromana", w którym mali aktorzy z jednej z łódzkich szkół pokazali jak postępować w sytuacji zagrożenia, alarmować i współpracować z ratownikami. W produkcji wzięły udział dzieci, aby przekaz był lepiej odbierany przez ich rówieśników.

Konferencję podsumowali Gary Machado, reprezentujący Stowarzyszenie EENA. Mówił o podjętych działaniach na forum UE, a także planach na przyszłość Fundacji 112 w szczególności o pomysłach na upowszechnienie europejskiego numeru alarmowego, tak aby był on znany w każdym zakątku naszego kontynentu. Ze strony MSWiA spotkanie podsumował Piotr Durbajło wyrażając nadzieję, iż spotkanie tego typu służące wymianie doświadczeń między ekspertami nie tylko krajów unijnych staną się dobrą praktyką pozwalającą na stałą wymianę wiedzy i doskonalenie rozwiązań w zakresie ochrony życia, zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.

Z uwagi na duże zainteresowanie materiał i prezentacje z konferencji będą dostępne do pobrania na stronach http://www.112.gov.pl/ oraz http://www.eena.org/.

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika