Opinia dot. programu „Mobilność w Nauce”

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera zwiększenie mobilności naukowców i większą ich współpracę z przedsiębiorcami.

Obecnie w Polsce etap innowacyjności naukowej kończy się z reguły w instytutach badawczych, szkołach wyższych, czy też, w najlepszym razie, w ośrodkach badawczo-rozwojowych. Brakuje niestety powszechności dalszego i niemniej trudnego etapu tych prac - wdrożenia do gospodarki. Tylko dzięki realnemu przełożeniu innowacyjności polskich naukowców na przedsiębiorstwa i dalej całą gospodarkę mamy szansę na prawdziwy technologiczny rozwój naszego przemysłu. Tak może się stać m.in. jeśli nastąpi przepływ pracowników pomiędzy światem nauki i światem biznesu.

Projekt rozporządzenia w zakresie realizacji tego celu zmierza w pożądanym kierunku. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty, które należy doprecyzować.

Proponujemy w § 1 ust. 1 pkt 2, we fragmencie „... w sektorze prywatnym wykonującym badania naukowe i prace rozwojowe..." zamienienie koniunkcji określonej spójnikiem „i" na alternatywę łączną „lub". Taki zapis bardziej odpowiadałby celom proponowanego rozporządzenia z uwagi na większe upowszechnienie tej formy zatrudnienia.
Zwracamy także uwagę, że w § 1 ust. 3 wspomniane zostały „przypadki szczególnie ważne dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa". Jest to określenie bardzo wieloznaczne i może być interpretowane szeroko i subiektywnie. Proponujemy bardziej precyzyjne określenie tych przypadków.

Pragniemy ponadto wskazać, że określona w § 7 długość dofinansowania w wymiarze 24 miesięcy, w przypadku bardzo zaawansowanych i kompleksowych programów, może być zbyt krótka. Sugerujemy wprowadzenie możliwości wydłużenia okresu dofinansowania do 36 miesięcy, np. w przypadku projektów, w których rozpoczęto już wdrażanie przemysłowe.
Proponujemy również wprowadzenie do przedmiotowego rozporządzenia możliwości odstąpienia beneficjenta od umowy, po rozliczeniu otrzymanej pomocy. Możliwość taka jest już przewidziana dla jednej strony umowy w § 12. Uważamy, że taką możliwość powinny mieć obie strony umowy.

Konieczność intensyfikacji współpracy i wzajemnego oddziaływania nauki i biznesu jest podnoszona od kilku lat. Projekt przedmiotowego rozporządzenia zmierza, w naszej opinii, we właściwą stronę. Dzięki niemu ta współpraca ma szansę stać się faktem. Liczymy, że przedstawione uwagi pomogą w przygotowaniu ostatecznej wersji rozporządzenia.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, dnia 9 stycznia 2009 r. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika