Opinia dot. projektu zmian w Kodeksie pracy - przepisy o ochronie przeciwpożarowej

Zdaniem PKPP Lewiatan z przedstawionych do zaopiniowania trzech poselskich projektów ustawy o zmianie fragmentu KP dotyczącego przepisów o strażaku w każdej firmie (art. 209¹ ustawy - Kodeks pracy), najwłaściwszym projektem jest propozycja grupy posłów Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Na uwagę zasługuje propozycja wykreślenia aktualnie obowiązującego sformułowania: „.....zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej" oraz uwzględnienia nowego elementu, nieujętego w obecnym przepisie, a mianowicie - zapobieganie pożarom. 

Jednocześnie proponujemy wprowadzenie w projekcie następujących zmian:

- Art. 207¹ § 1 pkt 3b otrzymuje brzmienie: „b) wykonywania czynności w zakresie zapobiegania i gaszenia pożarów oraz ewakuacji pracowników"

- do Art. 209¹ § 1 dodaje się § 4 w brzmieniu: „pracodawcy którzy posiadają odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, o którym mowa w art. 237³ § 2¹ mogą wykonywać czynności określone w § 1 pkt 2 lit. a, b i c osobiście"

U Z A S A D N I E N I E

Proponowane wyżej zapisy są dopełnieniem kompleksowej regulacji problemu ochrony przeciwpożarowej w Kodeksie pracy oraz mogą być dowodem realizacji przez Polskę postanowień dyrektywy 89/391/EWG.

W projekcie proponowanym przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Lewica również wykreślono sformułowanie: „....zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej", jednak pozostałe sformułowania pozostawiono bez zmian.

Nie do przyjęcia są propozycje przyjęte w projekcie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, w którym wprawdzie także wykreślono sformułowanie: „...zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej", lecz zaproponowano w art. 209¹ nowy § 4, w którym upoważnia się ministra do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określenia w drodze rozporządzenia wymagań kwalifikacyjnych, jakie powinni spełniać wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy, o których mowa w art. 209¹ § 1 pkt 2.

Z racji tego, że programy obowiązkowych szkoleń w zakresie bhp (art. 237³, 237 i 237 K.p. oraz Rozporządzenie Min. Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) ujmują problematykę ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy, to nieuzasadniona jest propozycja wydania nowego rozporządzenia w tej sprawie.

Warszawa, 02.03.2009 r.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika