Oświadczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela

Ministerstwo Edukacji Narodowej z dużym zadowoleniem przyjęło informację o podpisaniu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.

Przygotowany przez rząd premiera Donalda Tuska projekt zmian w ustawie znalazł należne zrozumienie wśród różnych politycznych ugrupowań. Jest to zgodne z wyrażaną przez społeczeństwo opinią, że polska oświata powinna być ponad podziałami politycznymi. Znowelizowana Karta Nauczyciela jest ponadto spełnieniem obietnic złożonych nauczycielom przez rząd, że ich trudna, odpowiedzialna praca będzie coraz lepiej doceniana.

Zmieniona ustawa Karta Nauczyciela gwarantuje znaczny wzrost płac nauczycieli od 2009 roku. W zależności od stopnia awansu zawodowego otrzymają oni od ponad 300 do prawie 600 zł więcej w stosunku do płac w 2008 roku. Najwięcej - 586 złotych miesięcznie - zyskają stażyści, czyli najmłodsi nauczyciele. Ustawa wprowadza zasadę, że średnie wynagrodzenie nauczycieli będzie liczone od 100 proc. kwoty bazowej, a nie - jak dotychczas - od 82 procent.

Porady prawne

Ponadto Karta Nauczyciela wprowadza kontrolę nad wywiązywaniem się samorządów terytorialnych z obowiązku utrzymywania co najmniej średnich wynagrodzeń określonych w ustawie, co gwarantuje, że w przypadku nieosiągnięcia wymaganej wysokości fundusz wynagrodzeń będzie uzupełniany.
 
Dzięki wszystkim zawartym w znowelizowanej Karcie Nauczyciela zapisom możliwe będzie podnoszenie jakości edukacji oraz jakości pracy nauczycieli dla dobra i rozwoju wszystkich uczniów w Polsce.

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika