Otyłość powinna być uznana za chorobę przewlekłą

Otyłość powinna być uznana za chorobę przewlekłą, uważają europosłowie i apelują o podjęcie starań przeciwdziałających piętnowaniu osób, które są najbardziej narażone na problemy zdrowotne związane z odżywianiem, nadwagą i otyłością ze względu na uwarunkowania kulturowe, na choroby (np. cukrzyca), lub na zaburzenia łaknienia (anoreksja, bulimia).

W przyjętym sprawozdaniu na temat zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością, posłowie przekonują, że państwa członkowskie powinny w ramach swoich systemów opieki zdrowotnej zagwarantować osobom otyłym dostęp do właściwego leczenia.

Porady prawne

Otyłość jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności i związane z nią są liczne choroby chroniczne, takie jak cukrzyca typu 2, zaburzenia układu krążenia, nadciśnienie, zawał i niektóre rodzaje nowotworów.

Według danych WHO ponad miliard osób cierpi na nadwagę, a ponad 300 mln osób jest otyłych. W Europie rozmiary tego zjawiska są jeszcze bardziej niepokojące: ponad połowa ludności cierpi na nadwagę, a ok. 6% wydatków na zdrowie jest bezpośrednio związanych z otyłością.

Posłowie proponują szereg środków, większość w formie rekomendacji dla państw członkowskich, w tym kampanie informacyjne, wskazówki na temat właściwych nawyków żywieniowych, ograniczenia lub zakazania sprzedaży w szkołach żywności i napojów bogatych w tłuszcze i z dużą zawartością cukru lub soli, obniżenie stawek VAT na warzywa i owoce, ograniczenia reklam skierowanych do dzieci i uznania otyłości za chorobę przewlekłą.

Alessandro FOGLIETTA (UEN, IT) 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Arletta McAvoy, 2011-01-31 23:34:24

    OTYŁOŚĆ, jako ciężka choroba !!, TŁUSZCZ, Wysokie węglowodany, NIE !!. Chleb typu KR-IRL, to ratunek dla LUDZI; tanio prawie, ZA DARMO !!. Przy zwalczaniu otyłości ważna jest wiedza, klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość kolejno: tłuszcze, WYSOKIE węglowodany, NISKIE węglowodany, tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, ROZWIĄZANIE trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny co ważne, też to potwierdzi. P. S. INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze. IŻ, to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, a; IG, to marketing i biznes. Tabele produktów wg tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY;


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika