Oznaczenie terytorium pochodzenia z terytorium okupowanego...
TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej 12 listopada 2019 r. wydaÅ‚ wyrok w sprawie C-363/18 - Organisation juive européenne, Vignoble Psagot Ltd przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances. Wynika z niego, że na Å›rodkach spożywczych pochodzÄ…cych z terytoriów okupowanych przez PaÅ„stwo Izrael należy umieszczać oznaczenie ich terytorium pochodzenia, wraz z informacjÄ… o takim wÅ‚aÅ›nie pochodzeniu w przypadku, gdy pochodzÄ… one z osiedla izraelskiego znajdujÄ…cego siÄ™ na tym terytorium.
Czego dotyczyła sprawa?
W wydanym w dniu 12 listopada 2019 r. wyroku w sprawie C-363/18 - Organisation juive européenne i Vignoble Psagot, dotyczÄ…cym wykÅ‚adni rozporzÄ…dzenia (UE) nr 1169/2011 (tj. rozporzÄ…dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywnoÅ›ci, zmiany rozporzÄ…dzeÅ„ Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporzÄ…dzenia Komisji (WE) nr 608/2004, Dz.U. 2011 L 304, s. 18), TrybunaÅ‚ w skÅ‚adzie wielkiej izby rozstrzygnÄ…Å‚, że na Å›rodkach spożywczych pochodzÄ…cych z terytoriów okupowanych przez PaÅ„stwo Izrael należy umieszczać nie tylko oznaczenie ich terytorium pochodzenia, lecz również, w przypadku gdy pochodzÄ… one z miejscowoÅ›ci stanowiÄ…cej lub stanowiÄ…cych osiedle izraelskie znajdujÄ…ce siÄ™ na tym terytorium, informacjÄ™ o takim wÅ‚aÅ›nie pochodzeniu.
Przedmiotem zawisÅ‚ego w postÄ™powaniu głównym sporu miÄ™dzy Organisation juive européenne i Vignoble Psagot Ltd. a Ministre de l’économie et des Finances [francuskim ministrem gospodarki i finansów] jest zgodność z prawem [ministerialnej] opinii w sprawie oznaczania pochodzenia towarów z terytoriów okupowanych przez PaÅ„stwo Izrael od czerwca 1967 r., ustanawiajÄ…cej wymóg umieszczania na tych Å›rodkach spożywczych takich oznaczeÅ„. Opinia ta zostaÅ‚a wydana po opublikowaniu przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… zawiadomienia interpretujÄ…cego w sprawie oznaczania pochodzenia towarów z tych terytoriów (zawiadomienie interpretujÄ…ce Komisji Europejskiej z dnia 12 listopada 2015 r. w sprawie oznaczania pochodzenia towarów z terytoriów okupowanych przez Izrael od czerwca 1967 r., Dz.U. 2015, C 375, s. 4).
Interpretacja TSUE
W pierwszej kolejnoÅ›ci TrybunaÅ‚ zauważyÅ‚, że kraj lub miejsce pochodzenia Å›rodka spożywczego musi, zgodnie z art. 9 i 26 rozporzÄ…dzenia nr 1169/2011, być oznaczone w sytuacji, gdy pominiÄ™cie takiego oznaczenia może wprowadzać konsumentów w bÅ‚Ä…d, dajÄ…c im do zrozumienia, iż ten Å›rodek spożywczy pochodzi z kraju lub miejsca innego niż jego rzeczywisty kraj lub rzeczywiste miejsce pochodzenia. Ponadto zauważyÅ‚ on, że w przypadku gdy na tym Å›rodku spożywczym umieszczone zostaÅ‚o oznaczenie jego pochodzenia, nie może ono wprowadzać w bÅ‚Ä…d. W drugiej kolejnoÅ›ci TrybunaÅ‚ doprecyzowaÅ‚ zarówno wykÅ‚adniÄ™ pojÄ™cia „kraju pochodzenia” (artykuÅ‚ 9 ust. 1 lit. i) oraz art. 26 ust. 2 lit. a) rozporzÄ…dzenia nr 1169/2011), jak i pojęć „kraju” oraz „terytorium” w rozumieniu rozporzÄ…dzenia nr 1169/2011.
W tym wzglÄ™dzie wskazaÅ‚ on, że pojÄ™cie to zostaÅ‚o zdefiniowane w art. 2 ust. 3 tego rozporzÄ…dzenia poprzez odesÅ‚anie do unijnego kodeksu celnego (tj. do rozporzÄ…dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiajÄ…cego unijny kodeks celny, Dz.U. 2013, L 269, s. 1), zgodnie z brzmieniem którego towary caÅ‚kowicie uzyskane w danym kraju lub na danym terytorium, czy też poddane w nim ostatniemu istotnemu przetworzeniu lub obróbce, uznawane sÄ… za pochodzÄ…ce z tego „kraju” lub „terytorium” (artykuÅ‚ 60 rozporzÄ…dzenia (UE) nr 952/2013).
W odniesieniu do terminu „kraj”, wielokrotnie stosowanego w traktacie UE i traktacie TFUE jako synonim terminu „paÅ„stwo”, TrybunaÅ‚ podniósÅ‚, że w celu zapewnienia spójnej interpretacji prawa Unii, terminowi temu należy nadać takie samo znaczenie w unijnym kodeksie celnym, i, co za tym idzie, w rozporzÄ…dzeniu nr 1169/2011.
PojÄ™cie „paÅ„stwa” oznacza zaÅ› suwerenny podmiot, który w ramach swoich granic geograficznych sprawuje peÅ‚niÄ™ uprawnieÅ„ przyznanych takim podmiotom przez prawo miÄ™dzynarodowe.
W odniesieniu do terminu „terytorium” TSUE zauważyÅ‚, że z samego już sformuÅ‚owania unijnego kodeksu celnego wynika, iż odnosi siÄ™ on do podmiotów innych niż „kraje”, a zatem − innych niż „paÅ„stwa”. W tym kontekÅ›cie TrybunaÅ‚ wyjaÅ›niÅ‚, że umieszczenie na Å›rodkach spożywczych oznaczenia, zgodnie z którym PaÅ„stwo Izrael jest ich „krajem pochodzenia”, choć Å›rodki te rzeczywiÅ›cie pochodzÄ… z jednego z terytoriów majÄ…cych swój wÅ‚asny status miÄ™dzynarodowy, odmienny od statusu tego paÅ„stwa, które sÄ… przez nie okupowane i podlegajÄ… jego ograniczonej jurysdykcji jako mocarstwa okupacyjnego w rozumieniu miÄ™dzynarodowego prawa humanitarnego, może wprowadzać konsumentów w bÅ‚Ä…d.
TrybunaÅ‚ rozstrzygnÄ…Å‚ wiÄ™c, że oznaczenie terytorium pochodzenia Å›rodków spożywczych takich jak te rozpatrywane jest obowiÄ…zkowe, w rozumieniu rozporzÄ…dzenia nr 1169/2011, w celu unikniÄ™cia wprowadzenia konsumentów w bÅ‚Ä…d co do faktu, że PaÅ„stwo Izrael jest obecne na tych terytoriach jako wÅ‚adza okupacyjna, a nie − jako suwerenny podmiot.
W trzeciej i ostatniej kolejnoÅ›ci, w odniesieniu do pojÄ™cia „miejsca pochodzenia” (artykuÅ‚ 9 ust. 1 lit. c) oraz art. 26 ust. 2 lit. a) rozporzÄ…dzenia nr 1169/2011) TSUE wskazaÅ‚, że należy rozumieć je jako odnoszÄ…ce siÄ™ do wszystkich poszczególnych obszarów geograficznych w obrÄ™bie danego kraju lub terytorium pochodzenia Å›rodka spożywczego, z wyjÄ…tkiem adresu producenta.
Wynika z tego, że w tym oznaczenie, zgodnie z którym dany Å›rodek spożywczy pochodzi z „osiedla izraelskiego” znajdujÄ…cego siÄ™ na jednym z „terytoriów okupowanych przez PaÅ„stwo Izrael”, można uznać za oznaczenie „miejsca pochodzenia” pod warunkiem, że w danym przypadku odnosi siÄ™ on do geograficznie okreÅ›lonego miejsca.
Ponadto, w odniesieniu do kwestii tego, czy oznaczenie „osiedle izraelskie” jest obowiÄ…zkowe, TrybunaÅ‚ przede wszystkim podkreÅ›liÅ‚, że osiedla zakÅ‚adane na niektórych okupowanych przez PaÅ„stwo Izrael terytoriach charakteryzujÄ… siÄ™ tym, że ucieleÅ›niajÄ… politykÄ™ przesiedlania ludnoÅ›ci prowadzonÄ… przez to paÅ„stwo poza jego terytorium, z naruszeniem zasad ogólnego miÄ™dzynarodowego prawa humanitarnego (artykuÅ‚ 49 akapit szósty Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych w czasie wojny, zawartej w dniu 12 sierpnia 1949 r.).
Trybunał następnie rozstrzygnął, że pominięcie tego oznaczenia, wskutek którego oznaczone byłoby jedynie terytorium pochodzenia, może wprowadzić konsumentów w błąd. Nie mogą oni bowiem, w braku jakichkolwiek informacji mogących wyjaśnić im tę kwestię, wiedzieć, że dany środek spożywczy pochodzi z miejscowości lub grupy miejscowości stanowiących osiedle założone na jednym z tych terytoriów z naruszeniem przepisów międzynarodowego prawa humanitarnego.
TSUE zauważył zaś, że, zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1169/2011 (motywy 3 i 4 oraz art. 3 ust. 1 rozporządzenia nr 1169/2011), dzięki udzielanym im informacjom konsumenci powinni mieć możliwość podjęcia świadomej decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań nie tylko natury zdrowotnej, ekonomicznej, środowiskowej czy społecznej, lecz również względów etycznych czy też mających związek z poszanowaniem prawa międzynarodowego.
Trybunał podkreślił w tym zakresie, że takie względy mogą wpływać na podejmowane przez konsumentów decyzje.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?