Państwowe egzaminy prawnicze po nowemu?

Jakie będą kryteria naboru na aplikacje, ile wynosić będą minima przyjęć, jak wyglądać będą egzaminy? - te i szereg innych pytań padło na dzisiejszej debacie pt. „Nowa droga otwarcia dostępu do zawodów prawniczych". Spotkanie odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W debacie, oprócz licznej grupy studentów oraz absolwentów kierunków prawniczych, udział wzięli m.in. Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ćwiąkalski. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Jacek Czaja oraz Iwona Kujawa, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi MS.

Porady prawne

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do projektu ustawy o Państwowych egzaminach prawniczych. Przewiduje on dwie drogi do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Jedną z dróg ma być 2-letnia aplikacja, a drugą - czteroletni staż pracy polegającej na wykonywaniu podstawowych czynności prawniczych. 

Oba sposoby będą prowadzić do egzaminu prawniczego drugiego stopnia, którego zdanie uprawni dopiero do posługiwania się tytułem adwokata, radcy czy notariusza.

Wedle propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości ma być więc jeden wspólny, dwupoziomowy egzamin na wszystkie aplikacje prawnicze. Zdanie poziomu podstawowego egzaminu wstępnego będzie warunkiem rozpoczęcia nauki na wybranej aplikacji, a zdanie tego egzaminu w wersji rozszerzonej pozwoli na udzielanie pomocy prawnej w ograniczonym zakresie. Przystępując do egzaminów prawniczych pierwszego stopnia adepci prawa będą musieli od razu podjąć decyzję co do wersji testu, jaki chcą zdawać. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby już w 2009 roku kandydaci już na nowych zasadach zdawali egzamin pierwszego stopnia, który uprawni ich do rozpoczęcia wybranej aplikacji oraz ten sam w wersji rozszerzonej, który pozwoli im na świadczenie doradztwa prawnego w określonym zakresi - obejmującego: sporządzanie opinii prawnych, projektów pism procesowych, umów i innych czynności prawnych, zastępstwo w postępowaniu przed organami administracji publicznej oraz przed sądami powszechnymi w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, rodzinnego i opiekuńczego.  

Egzamin drugiego stopnia ma zaś zastąpić dotychczasowy egzamin zawodowy. Osobami uprawnionymi do podejścia do tego egzaminu będą aplikanci korporacyjni, osoby z 4-letnią praktyką prawniczą i doktorzy nauk prawnych.

Proponowany model ma pozwolić na wypracowanie ulepszonego i proporcjonalnego systemu rozmieszczenia aplikantów na terenie całego kraju. Ma to służyć wyższej jakości kształcenia oraz równomiernemu zwiększaniu się liczby prawników w każdej z izb lub rad - w zależności od ich wielkości i możliwości szkoleniowych. Zgodnie z nowym projektem, organy poszczególnych korporacji prawniczych co roku mialyby określać liczbę miejsc na aplikacjach, nie mniejszą niż minimum ustawowe ogłaszane przez Ministra Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wskazał, iż resort nie chce ograniczać dostępu do zawodów prawniczych, lecz musi czuwać nad poziomem kształcenia aplikantów. Zwrócono też uwagę na to, że testy na aplikacje korporacyjne powinny być takie same, ponieważ różny stopień trudności prowadzi do nierównego traktowania zdających.

Źródło: www.ms.gov.pl, www.prawnik.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika