Papierosa zapalimy w każdym lokalu?

Wszystkie lokale gastronomiczne będą miały możliwość utworzenia palarni. Natomiast tam, gdzie obowiązuje zakaz palenia, nie skorzystamy również z elektronicznych inhalatorów nikotyny.

Komisja Zdrowia zarekomenduje posłom zaproponowany przez Senat kompromis w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Wypracowany kompromis zakłada, że szef każdego lokalu gastronomicznego będzie miał możliwość utworzenia palarni. W większych lokalach – co najmniej dwuizbowych – właściciel będzie mógł przeznaczyć jedną z sal wyłącznie dla osób palących.

Komisja poparła również poprawkę Senatu zakazującą tworzenia palarni w szpitalach oraz jednostkach organizacyjnych systemu oświaty.

Porady prawne

Posłowie zgodzili się ponadto na zaproponowaną przez senatorów definicję wyrobów tytoniowych, do której wpisano tzw. e-papierosy i inne wyroby o podobnym działaniu zawierające tytoń czy nikotynę (poza zawierającymi nikotynę produktami leczniczymi).

Oznacza to, że produkty takie zostaną poddane identycznym restrykcjom co do zakazów palenia, reklamy i ograniczenia sprzedaży co papierosy. Nie będziemy mogli używać ich więc w pomieszczeniach objętych zakazem palenia.

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że takie rozwiązania są rozsądnym, choć niewystarczającym kompromisem.

Ekspert Konfederacji Grzegorz Byszewski twierdzi, że mimo, iż wszystkie lokale po spełnieniu odpowiednich wymagań będą mogły utworzyć palarnie, to ustawa w kształcie przyjętym przez Sejm była lepszym i bardziej czytelnym rozwiązaniem.

E-papierosy powinny być natomiast objęte albo jednolitym opodatkowaniem - jak papierosy, albo podlegać takim regulacjom jak lekarstwa – produkty do kuracji antynikotynowej – uważa ekspert.

- Dobrze się stało, że bardzo pierwotne, rygorystyczne podejście Sejmu udało się w sposób rozsądny złagodzić. Mamy nadzieję, że posłowie na posiedzeniu plenarnym przychylą się do rekomendacji sejmowej Komisji Zdrowia – czytamy słowa Grzegorza Byszewskiego na stronie Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciek 2012-04-25 20:05:35

    To jakaś paranoja, e-papieros to zwykły inhalator, czym poza nazwą różni się np od inhalatora dla chorego na astmę,każdy ma prawo inhalować sobie co mu się podoba, czy państwo będzie powoływać armię kontrolerów, którzy będa sprawdzać co kto sobie inhaluje,Orwell się kłania.

  • Palący inaczej 2012-04-08 16:01:00

    Jest jeszcze gorzej! Chciałbym poznać nazwisko tego durnia z Komisji Zdrowia, który rekomenduje zakaz odzwyczajania od palenia tytoniu! Rację ma poseł Drzewiecki, że Polska to dziki kraj!

  • Pietro 2012-04-08 15:52:25

    Tu już najwyraźniej zadziałało lobbby... tytoniowe, obawiające się konkurencji. Albo zwykła głupota "leśnych dziadków" Sejmu i Senatu! Toż e-papieros nie wydziela dymu, nie śmierdzi i nikomu nie wadzi! Pozwala używać wkłady bez zawartości tytoniu, a więc i pomaga w odzwyczajaniu od palenia, a więc durniów mamy w całym Parlamencie, a nie tylko w kancelarii prezydenta!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika