PE: Wielki Głód na Ukrainie był zbrodnią przeciwko ludzkości

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, w której "uznaje Wielki Głód, sztucznie wywołany na Ukrainie w latach 1932-1933, za wstrząsającą zbrodnię przeciwko ludności Ukrainy i przeciwko ludzkości". W tym roku, obchodzona jest 75 rocznica tego smutnego aktu, który przyczynił się do śmierci milionów Ukraińców.

Zainicjowanie debaty na temat tragicznych lat 1932-1933, znanych jako Hołodomor, było także inicjatywą oraz życzeniem zmarłego prof. Bronisława Geremka. Polscy eurodeputowani, m.in. Konrad Szymański (UEN) i Marek Siwiec (PES), od wielu miesięcy starali się, aby PE przyjął dokument oficjalnie uznający Wielki Głód jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

Porady prawne

Parlament w przyjętej rezolucji uznał "Wielki Głód, sztucznie wywołany na Ukrainie w latach 1932-1933, za wstrząsającą zbrodnię przeciwko ludności Ukrainy i przeciwko ludzkości." Rezolucja uznaje, że działania te doprowadziły do "masowej zagłady i pogwałcenia praw człowieka", a także podstawowych praw wolności. Wraz z przyjętą rezolucją eurodeputowani złożyli wyrazy współczucia ludności Ukrainy, której dotknęła ta tragedia podkreślając, że ten dokument jest także oddaniem hołdu pamięci wszystkich ofiar głodu.

Parlament wezwał kraje powstałe w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego, aby nie utrudniały prac nad poznaniem prawdy historycznej oraz "umożliwiły kompleksowe zbadanie archiwów dotyczących Hołodomoru, w celu odsłonięcia i pełnego zbadania wszystkich jej przyczyn i konsekwencji".

Rezolucja zostanie przekazana zarówno Radzie i Komisji Europejskiej, a także rządowi i parlamentowi Ukrainy, Sekretarzowi Generalnemu ONZ, Sekretarzowi Generalnemu OBWE i Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy.

Dyskusja na temat tych tragicznych wydarzeń na Ukrainie była inicjatywą, a także życzeniem zmarłego prof. Bronisława Geremka, znanego z aktywnej polityki na rzecz Ukrainy oraz jej wsparcia na arenie międzynarodowej. Przyjęta dzisiaj rezolucja to efekt wielu miesięcy starań, zwłaszcza polskich posłów w PE. Początkiem był projekt Deklaracji Pisemnej ze stycznia 2007. Podpisało ją wtedy 139 posłów do PE.

Jej inicjatorami byli Charles Tannock (EPP-ED), Marek Siwiec (PES) oraz Konrad Szymański (UEN). Przygotowano kampanię informacyjną, ukazała się  ulotka o Holodomorze w języku francuskim i angielskim. W marcu 2007 roku z inicjatywy misji Ukrainy przy Unii Europejskiej oraz polskich eurodeputowanych została zorganizowana wystawa poświęcona pamięci ofiar Hołodomoru w Parlamencie Europejskim. W inauguracji wystawy, która odbyła się 28 marca 2007 roku udział wziął premier Ukrainy Wiktor Janukowycz. Senat Polski przyjął uchwałę uznającą Hołodomor jako akt ludobójstwa 16 marca 2006 roku.

Fakty historyczne

Wielki Głód, nazywany Hołodomor (powstały na bazie dwóch słów: hołod- głód, moryty- wywoływanie cierpienia, zabijanie) był niezwykle drastycznym i tragicznym w skutkach aktem przeciwko społeczeństwu Ukraińskiemu, popełnionym przez reżim sowiecki w latach 1932-33. Według różnych danych szacunkowych, w wyniku głodu zginęło w tym czasie około 10 milionów ludzi. Stalinowski reżim komunistyczny, aby zapobiec rewolucyjnym ruchom na Ukrainie i wszelkim sprzeciwom wobec Moskwy doprowadził naród, który od pokoleń opierał się na rolnictwie, do olbrzymiego głodu. Poprzez konfiskatę wszystkich zapasów zboża oraz odizolowanie Ukrainy doprowadzono do głodu, który zabił miliony Ukraińców. Po wprowadzeniu przymusu kolektywizacji oraz włączenia ziem rolniczych do kołchozów, w akcie sprzeciwu ukraińscy chłopi zabijali żywy inwentarz oraz odmawiali prac. Komunistyczni aktywiści w odwecie niszczyli gospodarstwa, które nie chciały włączenia do kołchozów. Ukraińscy chłopi, o pokoleniowych tradycjach niezależnej uprawy roli, byli postrzegani przez Stalina jako główne zagrożenie oraz źródło sprzeciwów i nastrojów rewolucyjnych. Wywołując sztuczny głód, Stalin chciał mieć pewność, że Ukraina pozostanie we władzach ZSRR. Ludzie migrowali do miast, gdzie umierali z głodu na ulicach. Ci, którzy pozostawali na wsi, szukali pożywienia w kołchozach. Jednak do historii przeszło prawo, potocznie nazywane "dekretem pięciu kłosów", gdyż za zerwanie już takiej liczby groziła kara śmierci lub zsyłka do gułagu.

Potrzeba prawdy

Ukraina stara się, aby Hołodomor został uznany na polu międzynarodowym jako "ludobójstwo" popełnione przez sowiecki reżim komunistyczny. Wiele razy Wiktor Juszczenko, Prezydent Ukrainy, nawiązując do Konwencji ONZ dotyczącej ludobójstwa podkreślał, że uznanie tego aktu oraz historyczna sprawiedliwość są potrzebne Ukrainie do dalszego rozwoju. W latach 2002-2003 Rada Najwyższa Ukrainy (Werchowna Rada) przyjęła trzy rezolucje nawołujące do międzynarodowego uznania Hołodomoru, jako aktu ludobójstwa. 28 Listopada 2006 roku Rada przyjęła uchwałę uznającą Hołodomor jako akt ludobójstwa. Do tej pory parlamenty Australii, Kanady, Estonii, Gruzji, Węgier, Litwy, Stanów Zjednoczonych oraz Polski uznały wydarzenia lat 1932-1933 jako akt ludobójstwa.

Głód na Ukrainie za "akt ludobójstwa" do tej pory uznały rządy lub parlamenty 26 państw.  

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika