PE: Wzmocnić politykę wschodnią UE

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie poświęcone Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, której celem jest polityczne i gospodarcze zbliżenie pomiędzy UE i krajami z nią sąsiadującymi. W sprawozdaniu przygotowanym przez polskiego posła Konrada Szymańskiego (UEN, PL), Parlament proponuje reformę polityki sąsiedzkiej Unii Europejskiej, która pozwoli na wzmocnienie polityki wschodniej po wojnie w Gruzji i kryzysie gazowym.

Większe zaangażowanie UE w rejonie Morza Czarnego

Zdaniem posłów, niedawne wydarzenia geopolityczne u wschodnich sąsiadów UE podkreślają wagę dalszego rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i jej lepsze dostosowanie do potrzeb partnerów. Obejmuje to zwiększenie zaangażowania UE w regionie Morza Czarnego oraz ambitne partnerstwo wschodnie.

Porady prawne

"Musimy zauważyć, że zmienia się nasze otoczenie, bardzo dynamicznie. Dlatego potrzebujemy zmian w polityce sąsiedztwa. Unia Śródziemnomorska jest naszą odpowiedzią na potrzeby południa, synergia czarnomorska odpowiada na wyzwania, które nabrzmiały wraz z ostatnim rozszerzeniem Unii Europejskiej. Partnerstwo wschodnie jest aktualną odpowiedzią na oczekiwania naszych europejskich sąsiadów na Wschodzie. [...] Abyśmy osiągnęli cele jakie postawiliśmy sobie w latach dwutysięcznych przed polityką sąsiedztwa, obywatele państw sąsiedzkich muszą odczuć realne zbliżenie polityczne i gospodarcze z Unią" - powiedział podczas debaty autor parlamentarnego sprawozdania, poseł Konrad Szymański (UEN, PL).

Parlament podkreśla potrzebę ustanowienia strefy wolnego handlu, w szczególności z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Ukrainą i Republiką Mołdowy, gdy tylko partnerzy będą do tego gotowi. Wskazane jest również jak najszybsze zakończenie rozmów w sprawie ruchu bezwizowego, a do tego czasu zmniejszenie opłat wizowych dla obywateli i mieszkańców, a także zacieśnienie współpracy regionalnej w celu wspierania stabilności i dobrobytu w krajach sąsiadujących z UE.

Posłowie proponują utworzenie przy udziale Parlamentu Europejskiego zgromadzenia wschodnich krajów sąsiedzkich („Euroeast") na wzór zgromadzeń „Euromed" i „Eurolat", które miałoby za zadanie wdrożenie Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) w krajach Europy Wschodniej, takich jak Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.

 

Wzmocnienie energetycznego aspektu Partnerstwa Wschodniego

W sprawozdaniu, posłowie wyrazili poparcie dla podejścia Komisji do kwestii bezpieczeństwa energetycznego, które zmierza do utworzenia zdywersyfikowanego rynku energii między UE a krajami sąsiadującymi. Parlament podkreśla, że należy zwrócić uwagę na dalsze ujednolicanie polityki energetycznej i prawodawstwa partnerów z praktyką i wspólnotowym dorobkiem prawnym, a także na unowocześnienie infrastruktury energetycznej w krajach partnerskich. Posłowie popierają szybkie zakończenie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy i Mołdawii we Wspólnocie Energetycznej i działania polityczne na rzecz zbliżenia Azerbejdżanu do rynku energii UE oraz integrację infrastruktury.

 

Szerszy udział  państw sąsiedzkich w programach UE

W sprawozdaniu podkreślono potrzebę lepszej współpracy krajów ENPI z agencjami UE i zwiększenia możliwości uczestnictwa krajów ENPI w programach wspólnotowych. Posłowie wzywają Komisję do zminimalizowania obciążeń finansowych krajów trzecich chcących brać udział we wspomnianych programach wspólnotowych.

Parlament chętnie widziałby odpowiednie wsparcie programów miast i regionów bliźniaczych, które przyczyniają się do wzmocnienia lokalnej i regionalnej zdolności administracyjnej w krajach sąsiadujących. Promować należy zarówno programy wymian dla społeczeństwa obywatelskiego, kontakty międzyludzkie, w szczególności w zakresie edukacji, badań i rozwoju oraz mikroprojekty i dialog w kwestiach gospodarczych i politycznych.

 

Wpływ polityki krajów trzecich na kraje sąsiedzkie UE

Parlament wzywa Komisję do przygotowania oceny wpływu polityk krajów trzecich w sferze pomocy zagranicznej udzielanej krajom EPS, w szczególności Chin i Rosji, oraz wpływu kryzysu finansowego na kraje ENPI. Komisja powinna dokonać oceny rzeczywistych potrzeb krajów, którym dostarcza obecnie zagraniczną pomoc na rzecz rozwoju i podobne wsparcie, ze szczególnym uwzględnieniem poziomów PKB i stóp wzrostu gospodarczego w krajach otrzymujących pomoc.

Jest to drugie w tej kadencji sprawozdanie Konrada Szymańskiego w sprawie polityki sąsiedztwa. W październiku 2006 roku Parlament przyjął sprawozdanie polskiego deputowanego w sprawie reformy Instrumentu Finansowania Polityki Sąsiedztwa.

Konrad SZYMAŃSKI (UEN, PL)

Przegląd instrumentu europejskiej polityki sąsiedztwa

Procedura: Inicjatywa własna

Debata:18.02.2009

Głosowanie: 19.02.2009 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 19.02.2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika