Pierwsze półrocze na polskich drogach

Mniej wypadków drogowych i odnotowanych kolizji, mniej zabitych i rannych - tak wynika ze statystyki bezpieczeństwa na polskich drogach w pierwszym półroczu tego roku. Liczby trochę mniejsze, jednak cały czas bardzo wysokie, stawiające nasz kraj w niechlubnej czołówce państw europejskich, w których liczba śmiertelność na skutek wypadków drogowych jest bardzo duża. Ciągle, plagą polskich dróg są nietrzeźwi kierujący.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na polskich drogach doszło do 22.857 wypadków i zgłoszono 82.487 kolizji. W obu przypadkach jest to nieznacznie mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wtedy to doszło do 22.876 wypadków (19 więcej) i 186.373 kolizji (3886 więcej). Przyczyny tych zdarzeń są rokrocznie takie same. To niestety nadmierna prędkość, niedozwolone wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa i alkohol. Należy sobie wziąć do serca, że dobry kierowca to taki, który potrafi bezpiecznie dojechać do celu podróży, a nie taki, który zrobi to jak najszybciej.

Wg. badań opinii społecznej Polacy obawiają się najbardziej brawurowo jeżdżących kierowców. W tym roku taką opinię wyraziło 38,5 proc. ankietowanych przez trzy ośrodki badawcze (TNS OBOP, CBOS, DGA PBS). To największe zagrożenie, jakie zauważają Polacy. Ofiarami są nie tylko kierowcy i pasażerowie, ale również źle oznakowani piesi. Dlatego też policjanci organizują akcję "Widoczni - bezpieczni" czy też "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - ta akcja będzie prowadzona podczas weekendu na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Mundurowi kontrolować będą miejsca i odcinki dróg województw, najbardziej zagrożonych wypadkami z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą egzekwować u pieszych elementarne zasady ruchu drogowego. Kontrolować będą również niezbędne wyposażenie rowerów i motorowerów oraz czy rowerzyści korzystają z wyznaczonych dróg rowerowych. Funkcjonariusze będą propagować używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych.

W Polsce najwięcej wypadków zanotowano na drodze krajowej nr 7. Od maja ruszył tam specjalny program Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pod nazwą "Drogi zaufania - Bezpiecznych Osiem".

Porady prawne



Niestety, w tym roku w wypadkach na polskich drogach zginęło prawie 2, 5 tys. osób (o 31 mniej w porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego), a niespełna 28 tys. zostało rannych (2007 r. - 29 266). Bardzo dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu są pijani kierowcy. Pomimo wielu apeli i organizowanych przez policjantów programów prewencyjnych oraz akcji są tacy, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych którzy znajdują się na drodze. Od stycznia do czerwca tego roku funkcjonariusze zatrzymali ponad 81 tys. kierowców, którzy jechali "na podwójnym gazie". To o prawie 3 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Każda osoba, która wsiada za kierownicę powinna pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu znacznie wpływa na koncentracje i refleks kierującego. Kieliszek i samochód to niebezpieczna mieszanka ? Czy warto zatem ryzykować?

O Programie "Drogi Zaufania - Bezpiecznych osiem" przeczytasz tutaj
Widoczny równa się bezpieczny
Dojedź motocyklem do końca wakacji - akcja we współpracy z Harleyem Davidsonem
Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj
Bezpieczne wakacje na polskich drogach
Rowerem bezpiecznie do celu

Statystyki ruchu drogowego

Źródłó: www.policja.pl, KGP, 12 lipca 2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika