Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce

Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1).

Realizacja e-recept

Platforma e-zdrowie daje możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Oznacza to, że każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie i udostępniona pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. 

Porady prawne

- "Za tym sukcesem stoi olbrzymia praca wielu ludzi i zaangażowanie samorządu aptekarskiego! Tu podziękowania dla samorządu aptekarskiego i jego przedstawicieli, którzy są dziś z nami za to, że uwierzyli że damy radę!" – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na dzisiejszej konferencji prasowej.

E-recepty może realizować każda apteka w Polsce, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. W Polsce jest 14 500 aptek i punktów aptecznych, z czego już dziś 97 % jest podłączonych do systemu i jest w gotowości do realizacji elektronicznych recept. Liczba tych aptek z dnia na dzień się zwiększa. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

- "Przez cały okres współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia  i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, wspólnie zorganizowaliśmy i będziemy organizować szkolenia dla farmaceutów. Około 8 tysięcy osób zostało przeszkolonych z wdrożenia i realizacji e-recept w 12 izbach okręgowych. W najbliższym czasie będziemy organizowali kolejne szkolenia" – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ustawowy termin na wdrożenie e-recepty w każdej placówce medycznej w całej Polsce - to 31 grudnia 2019 roku.

Jak działa elektroniczna recepta?

Korzyści dla pacjenta:

  • oszczędność czasu i pieniędzy;
  • realizacja e-recepty w kilku aptekach i możliwość zakupu każdego leku w innej aptece;
  • wygoda i mniej stresu związanego z oczekiwaniem na ponowną wizytę u lekarza;
  • znika problem nieczytelnych recept;
  • informacje dotyczące dawkowania leków są jasne i czytelne;
  • dostęp do historii wystawionych recept;
  • rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki;
  • sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP);
  • więcej czasu na konsultację lekarską i diagnozę.

Kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia

  • styczeń 2019 r. – każda apteka w Polsce musi być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty;
  • od końca roku 2019 r. – stopniowe włączanie do systemu e-zdrowie placówek medycznych;
  • do czerwca 2019 r. – pilotaż e-skierowania w placówkach medycznych;
  • styczeń 2020 r. – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept;
  • styczeń 2021 r. – obowiązek wystawiania wyłącznie e-skierowań;
  • styczeń 2021 r. – wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-zdrowie.

Komunikat MZ ws. uzupełniania DRR

W związku z powstaniem z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że:

  1. recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  2. recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty. 

W związku z powstaniem z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej, informujemy, że:

  1. recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  2. recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty.  

Przywilej, a nie obowiązek farmaceuty – wyjaśnienie Naczelnej Izby Aptekarskiej

Dane, o których mowa w komunikacie MZ są wymagane po to, aby prawidłowo wygenerować i przesłać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) Dokument Realizacji Recepty (DRR) dla recept pełnopłatnych i refundowanych. Dane te na recepcie z obowiązku nanosi osoba ją wystawiająca (np. lekarz). Rozporządzenie w sprawie recept z 14.04.2018 r., w § 10 nadaje przywilej osobie realizującej receptę zrealizowania jej, gdy recepta nie spełnia wymogów, o których mowa art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, ale po uzupełnieniu brakujących lub błędnie wpisanych danych. Przywilej ten nie jest obowiązkiem, dlatego farmaceuta nie jest zobligowany do uzupełniania brakujących danych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika