e-prawnik.pl Porady prawne

Postępowanie podatkowe

Pozostałe

PIT-11 i NIP-3 prześlesz drogą elektroniczną

3.7.2008

Od dnia 1 lipca 2008 roku system e-Deklaracje przyjmuje kolejnych 16 deklaracji, które można składać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Z datą tą weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 roku (Dz.U. nr 114 poz. 726), zgodnie z którym przedsiębiorcy, będący płatnikami, uzyskali możliwość przesyłania drogą elektroniczną do urzędu skarbowego PIT-u 11, czyli rocznej informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki temu przedsiębiorcy nabyli możliwość rozliczenia drogą elektroniczną większości deklaracji. Natomiast podatnicy, osoby fizyczne nieprowadzące samodzielnie działalności gospodarczej, mogą już dokonywać zgłoszenia aktualizacyjnego swoich danych drogą elektroniczną (NIP-3). Pozostałe deklaracje, które od dziś można już przesyłać tą drogą to między innymi: VAT-21, PCC-3, SD-3.  

Należy pamiętać, że podmioty, które chcą skorzystać z możliwości rozliczania się drogą elektroniczną muszą posiadać bezpieczny podpis elektroniczny oraz zawiadomić urząd skarbowy o zamiarze składania deklaracji w tej formie. Formularze deklaracji oraz instrukcja obsługi dostępne są na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.  

System e-Deklaracje, który ruszył z dniem 1 stycznia 2008 roku umożliwia składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną każdemu podatnikowi i płatnikowi. Zostało już udostępnionych sześćdziesiąt deklaracji podatkowych. Kolejnych dwadzieścia, w tym między innymi PIT-40, PIT-28, zostanie udostępnionych podatnikom od 1 stycznia 2009 roku.  

Wcześniej, do stycznia bieżącego roku z tej możliwości mogli skorzystać tzw. „duzi podatnicy", tj. podmioty, których roczne przychody netto przekraczają równowartość 5 mln euro, rozliczające się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Obecnie taką możliwość ma każdy podatnik.  

Więcej informacji na stronie www.e-deklaracje.gov.pl

Źródło: www.mf.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ