PKPP Lewiatan przeciwko propozycjom zmian „prorodzinnych”

7 października Podkomisja Nadzwyczajna ds. zmian w Kodeksie pracy rozpoczyna dyskusje nad projektami ustaw wprowadzających rozwiązania o tzw. charakterze prorodzinnym. Choć proponowane zmiany wydają się być korzystne z punktu widzenia pracownika, to w rzeczywistości będę miały negatywny wpływ na rynek pracy, w tym na poziom zatrudnienia kobiet.

Propozycje, do których mają się odnieść członkowie Podkomisji dotyczą przede wszystkim wydłużenia urlopów macierzyńskich, wprowadzenia tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz zagwarantowania 3-letniej ochrony zatrudnienia pracowników powracających po urlopie macierzyńskim do pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Eksperci PKPP Lewiatan oceniają, że proponowane zmiany tylko z pozoru są korzystne dla pracowników. W rzeczywistości będę miały negatywny wpływ na rynek pracy, w tym na poziom zatrudnienia kobiet,
który w latach 1994-2006 spadł z poziomu 44% do niespełna 40% i jest dziś jednym z najniższych w Europie. A przecież to właśnie kraje z niższym wskaźnikiem zatrudnienia kobiet notują niższy wskaźnik dzietności. Potwierdzają to dane z państw takich jak: Holandia, Irlandia czy Niemcy, gdzie wymiar urlopów macierzyńskich nie przekracza 14 tygodni, a wskaźniki zatrudnienia kobiet wynoszą od 45 do 53 %, zaś wskaźniki dzietności są wciąż wyższe niż w Polsce.

Pytamy więc, dlaczego rząd chce wprowadzić rozwiązania, które mogą zniechęcić pracodawców do zatrudniania kobiet i pogorszą ich sytuację na rynku? Dlaczego nikt nie dokonał analizy obrazującej wpływ podniesienia w 2006 r. wymiaru urlopów macierzyńskich na dzietność kobiet? Jedyne co wiemy, to że brak takiej analizy utrudnia dziś ocenę szans na realizację celów przewidzianych w projekcie zmian Kodeksu pracy. I wreszcie dlaczego nikt nie bierze pod uwagę faktu, że dla 54 % pracowników ważniejsza od wydłużenia urlopu macierzyńskiego jest pomoc mieszkaniowa państwa (CBOS - BS/38/2006)?

PKPP Lewiatan apeluje więc o podjęcie działań sprzyjających godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych, które obejmą: system opieki nad dziećmi, system fiskalny, politykę mieszkaniową państwa, system pomocy społecznej, a przede wszystkim prace związane z uelastycznieniem rynku pracy. Chcemy bowiem zwrócić uwagę, że choć urlopy macierzyńskie stanowią najbardziej rozpowszechniony instrument, którego zadaniem jest ułatwienie łączenia funkcji rodzicielskich z zawodowymi, to polityka prorodzinna państwa nie może skupiać się na systematycznym ich wydłużaniu i wprowadzaniu uprzywilejowania dla kolejnych grup społecznych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 6 października 2008 r. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika