Planowane zmiany na drogach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych

W przedłożonym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa projekcie nowelizacji ustawy o drogach publicznych zaproponowano zmiany, które umożliwiają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie infrastruktury drogowej na potrzeby obronności państwa i zabezpieczy potrzeby transportowe naszych wojsk i wojsk sojuszniczych, w tym szpicy NATO. Nowe rozwiązania przyspieszą i usprawnią realizowanie zadań inwestycyjnych na tych drogach.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem do dróg o znaczeniu obronnym, oprócz dróg krajowych i wojewódzkich, będzie można zaliczać także drogi publiczne innych kategorii (drogi powiatowe i gminne), które zostaną uznane za niezbędne do zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych RP i NATO. Będą to m.in. drogi niezbędne do zapewnienia dojazdów do portów lotniczych, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych i obiektów specjalnych.

Przyjęte zmiany mają charakter kompleksowy, w związku z czym zabezpieczono również odpowiednie ich finansowanie. Przewidziano także zmiany, które umożliwią finansowanie z budżetu państwa inwestycji na drogach obronnych (chodzi o dostosowanie ich do wymagań techniczno-obronnych), wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa, ujętych w programach obronnych, o których mowa w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto do ustawy wprowadzono definicję drogi o znaczeniu obronnym, wskazując, że jest to droga publiczna (lub jej odcinek) wyznaczona w okresie pokoju, przewidziana do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych. Doprecyzowano także przepisy dotyczące nadzoru Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nad przygotowaniem wszystkich kategorii dróg publicznych na potrzeby obrony państwa.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych będą zapisywane także po polsku

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianą przepisów, dzięki której na znakach drogowych nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane w języku polskim i w języku oryginalnym. Nazwy miast mają być zapisywane w jednym wierszu - w pierwszej kolejności nazwa w języku polskim, a następnie nazwa oryginalna w nawiasie.

Do 21 listopada 2017 r. potrwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, który wprowadza te zmiany. Jednocześnie trwają też uzgodnienia międzyresortowe projektu.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje wprowadzenie obowiązku podawania na tablicach przeddrogowskazowych, tablicach szlaku drogowego oraz drogowskazach tablicowych nazwy dużego zagranicznego miasta, do którego prowadzi droga, w języku polskim i w języku oryginalnym.

Wprowadzenie tej zmiany podyktowane jest zaleceniem Komisji Infrastruktury, która zobowiązała MIB do wprowadzenia polskiej pisowni na znakach drogowych kierujących do miast leżących poza granicami Polski. Będzie to z pewnością duże ułatwienie dla osób, które nie znają pisowni nazw zagranicznych miast w języku państwa, na terenie którego są położone.

Projekt dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika