Poczta Polska będzie miała wpływ na światowe regulacje pocztowe
Poczta Polska została wczoraj członkiem Rady ds. Eksploatacji Pocztowej działającej przy Światowym Związku Pocztowym (UPU). To duży sukces bo Związek jest wyspecjalizowaną organizacją przy ONZ, a udział w pracach Rady ds. Eksploatacji daje polskiemu operatorowi realny wpływ na kształtowanie międzynarodowych regulacji pocztowych. Firma będzie uczestniczyć w pracach Rady przez najbliższe cztery lata.
Wybory do Rady ds. Eksploatacji i do Rady Administracyjnej UPU odbyły się w czasie trwającego właśnie XXIV Kongresu Światowego Związku Pocztowego. - Pocztowa społeczność międzynarodowa uznała, że zasługi Poczty Polskiej są warte zaufania i takim ją obdarzyła, wybierając ją do Rady d.s. Eksploatacji Pocztowej - podkreślił Mariusz Wnuk, zastępca dyrektora generalnego Poczty Polskiej. Według niego, to sukces, ponieważ z grupy geograficznej obejmującej Europę Wschodnią i Azję Północną, (do której należy Polska) zostały wybrane tylko trzy kraje - oprócz nas także Rosja i Azerbejdżan. Światowy Związek Pocztowy (Universal Postal Union - UPU) powstał w 1874 roku. Jest jedną z najstarszych organizacji o charakterze międzynarodowym.
UPU to wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Bernie, zrzesza obecnie 191 krajów. Polska jest członkiem UPU od 1919 roku. Program prac Rady ds. Eksploatacji Pocztowej (Postal Operation Council) obejmuje m.in. pomoc państwom członkowskim w unowocześnianiu ich produktów pocztowych. Rada promuje wprowadzanie nowych produktów pocztowych, zaleca państwom członkowskim stosowanie standardów technicznych i eksploatacyjnych tam gdzie standaryzacja jest potrzebna. Rada Eksploatacji Pocztowej, składa się z operatorów pocztowych 40 krajów członkowskich Związku.
Źródło: www.mi.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?