Poczta Polska została wczoraj członkiem Rady ds. Eksploatacji Pocztowej działającej przy Światowym Związku Pocztowym (UPU). To duży sukces bo Związek jest wyspecjalizowaną organizacją przy ONZ, a udział w pracach Rady ds. Eksploatacji daje polskiemu operatorowi realny wpływ na kształtowanie międzynarodowych regulacji pocztowych. Firma będzie uczestniczyć w pracach Rady przez najbliższe cztery lata.
Wybory do Rady ds. Eksploatacji i do Rady Administracyjnej UPU odbyły się w czasie trwającego właśnie XXIV Kongresu Światowego Związku Pocztowego. - Pocztowa społeczność międzynarodowa uznała, że zasługi Poczty Polskiej są warte zaufania i takim ją obdarzyła, wybierając ją do Rady d.s. Eksploatacji Pocztowej - podkreślił Mariusz Wnuk, zastępca dyrektora generalnego Poczty Polskiej. Według niego, to sukces, ponieważ z grupy geograficznej obejmującej Europę Wschodnią i Azję Północną, (do której należy Polska) zostały wybrane tylko trzy kraje - oprócz nas także Rosja i Azerbejdżan. Światowy Związek Pocztowy (Universal Postal Union - UPU) powstał w 1874 roku. Jest jedną z najstarszych organizacji o charakterze międzynarodowym.
UPU to wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Bernie, zrzesza obecnie 191 krajów. Polska jest członkiem UPU od 1919 roku. Program prac Rady ds. Eksploatacji Pocztowej (Postal Operation Council) obejmuje m.in. pomoc państwom członkowskim w unowocześnianiu ich produktów pocztowych. Rada promuje wprowadzanie nowych produktów pocztowych, zaleca państwom członkowskim stosowanie standardów technicznych i eksploatacyjnych tam gdzie standaryzacja jest potrzebna. Rada Eksploatacji Pocztowej, składa się z operatorów pocztowych 40 krajów członkowskich Związku.
Źródło: www.mi.gov.pl